PTTK zamyka szlak na Gubałówkę. „Pobierane są na nim bezprawne opłaty”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) zadecydowało o zamknięciu w piątek popularnego szlaku na Gubałówkę biegnącego wzdłuż trasy kolejki liniowo-terenowej. To efekt wcześniejszego przegrodzenia tej ścieżki przez właścicieli sąsiedniej działki, którzy twierdzą, że to ich teren i chcą pobierać opłaty za przejście.

Do sądu trafił wniosek o zakaz naruszania własności Skarbu Państwa.

Jak powiedział PAP prezes PTTK Jerzy Kapłon, nowy szlak na Gubałówkę wytyczony dwa lata temu wzdłuż przebiegu kolejki linowo-terenowej znajduje się w całości na terenie Skarbu Państwa, który jest w dyspozycji Polskich Kolei Linowych (PKL). Zatem właściciele sąsiedniej działki, którzy przegrodzili ścieżkę i roszczą sobie prawa także do tego terenu, zrobili to bezprawnie.

„Po tym terenie należącym do Skarbu Państwa w całości przebiega szlak na Gubałówkę, natomiast na szlaku pojawiła się pani, która niespodziewanie pobiera opłaty za przejście tym szlakiem. PTTK z kolei nie jest instytucją, która znakuje szlaki po to, żeby ktoś inny mógł kasować za przechodzenie po nich. Uważaliśmy za stosowne, żeby w tej sytuacji zamknąć szlak” – podkreślił Kapłon.

Popularny i ogólnodostępny szlak turystyczny na Gubałówkę został w środę zagrodzony. W tym miejscu właściciele sąsiedniej działki postawili budkę i pobierają opłaty za wejście. W nocy z czwartku na piątek pracownicy PKL rozebrali barykadę, ale powstała następna. Władze PKL już złożyły wniosek do sądu o wydanie zakazu naruszania własności Skarbu Państwa

Do rozstrzygnięcia sportu turyści mogą wjechać na Gubałówkę kolejką lub wejść innymi szlakami np. przez Walową Górę lub Kotelnicę.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama