56 proc. uważa, że osoby, które obrażają funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy chroniących wschodniej granicy Polski przed nielegalną imigracją, powinny być karane – wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.
Respondenci odpowiedzieli na pytanie, czy według nich „polskie sądy powinny karać osoby, które obrażają i poniżają funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz żołnierzy broniących naszej wschodniej granicy przed nielegalną imigracją”.
Za karaniem takich osób opowiedziało się w sumie 56 proc., z czego 31 proc. odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 25 proc. „raczej tak”.
Przeciwko karaniu wypowiedziało się 22 proc. ankietowanych – 9 proc. było „zdecydowanie” na „nie”, a 13 proc. „raczej” na „nie”.
Kolejne 22 proc. wybrało odpowiedź „Trudno powiedzieć”.
Portal pokazał też zróżnicowanie opinii w zależności od preferencji wyborczych. Wśród zwolenników PiS za karaniem opowiedziało się 89 proc., a przeciwko 5 proc. Spośród wyborców Koalicji Obywatelskiej za było 40 proc., a przeciw – 36 proc. Z ankietowanych popierających Polskę 2050 na „tak” było 46 proc., a na „nie” 23 proc.
W kontekście sondażu wPolityce.pl przypomniało, że w połowie lutego Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy postanowienie sądu pierwszej instancji o umorzeniu postępowania przeciwko aktorce Barbarze Kurdej-Szatan, oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy.
Jak podał portal, sondaż Social Changes został zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 17 do 21 lutego 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1070 osób.(PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.