Mieszkaniec Sosnowca trzymał przy domu... krokodyla

Sosnowieccy policjanci dowiedzieli się, że 54-letni mieszkaniec dzielnicy Pogoń przetrzymuje w swoim domu dzikie zwierzęta. Na miejscu okazało się, że chodzi o krokodyla nilowego. Gad znajdował się w przybudówce przy garażu. Oprócz niego w basenie był drugi, martwy już krokodyl. Zwierzę zostało odebrane właścicielowi.

Przy współpracy policji i miejscowej straży pożarnej, krokodyl został odłowiony przez pracowników poznańskiego ogrodu zoologicznego, gdzie został przewieziony. „W związku z tym zdarzeniem prowadzone jest postępowanie dotyczące posiadania i przetrzymywania żywych zwierząt gatunków niebezpiecznych, za co grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat. Z uwagi na charakter sprawy, zarówno kwalifikacja, jak i jej zakres mogą się zmienić” – podała w czwartek rzeczniczka komendy miejskiej w Sosnowcu mł. asp. Katarzyna Cypel-Dąbrowska.

Rzeczniczka wskazała, że trwają czynności, aby ustalić wszystkie okoliczności posiadania krokodyli przez 54-latka. Podziękowała też za pomoc urzędowi miejskiemu w Sosnowcu oraz dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu Ewie Zgrabczyńskiej.

Sami pracownicy poznańskiego zoo relacjonowali środowe odłowienie i przewóz gada w mediach społecznościowych. Jak podali, krokodyl ma ok. 3 metrów i był w złym stanie, m.in. wobec długiego przetrzymywania w basenie ze zwłokami drugiego zwierzęcia. Wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski nadał mu imię Ancalagon (nosił je smok z uniwersum J.R.R. Tolkiena).

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody zabrania się posiadania i przetrzymywania, sprowadzania z zagranicy, sprzedaży, wymiany, wynajmu, darowizny i użyczania podmiotom nieuprawnionym do ich posiadania żywych zwierząt gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi. Z zakazu wyłączone są m.in. ogrody zoologiczne.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama