Strażacy gaszą pożar łąk na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Miejsce jest trudno dostępne, zaangażowane są samoloty i śmigłowiec

Około trzydziestu zastępów straży pożarnej bierze udział w akcji gaszenia pożaru łąk, który wybuchł w poniedziałek na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego – przekazała podlaska straż pożarna. Miejsce jest trudno dostępne, zaangażowane są samoloty i śmigłowiec, które zrzucają wodę.

„Informację o pożarze łąk w okolicach miejscowości Zabiele (powiat moniecki) na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego strażacy dostali w poniedziałek ok. południa” – poinformował PAP rzecznik komendy wojewódzkiej PSP w Białymstoku Piotr Chojnowski. Dym zauważyła osoba, która w pobliżu wykonywała prace polowe.

W działaniach bierze udział ok. trzydziestu zastępów straży pożarnej, zawodowej i OSP. Do gaszenia używane są dwa samoloty Lasów Państwowych, które zrzucają wodę, a także policyjny śmigłowiec ze specjalnym zbiornikiem. Teren monitorują drony.

Chojnowski podkreślił w rozmowie z PAP, że chodzi o zaangażowanie dużych sił, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się pożaru na jeszcze większy obszar. Według szacunków strażaków, pożar obejmuje teren od pięciu do kilkunastu hektarów.

„Gaszenie pożaru komplikuje trudno dostępny teren oraz silnie wiejący wiatr” – poinformował. Dodał, że od miejsca, do którego można dojechać samochodami gaśniczymi do miejsca akcji jest do przejścia pieszo ok. dwóch kilometrów.

Biebrzański Park Narodowym jest najrozleglejszym w Polsce. W kwietniu 2020 roku doszło tam do największego pożaru w historii tego parku; gaszenie bagiennych łąk i lasu w tzw. basenie środkowym BPN trwało osiem dni. Paliło się ok. 5,5 tys. ha parku i otuliny.

W akcji gaśniczej wzięło udział ok. 1,5 tys. strażaków zawodowych i ochotników, pomagali żołnierze WOT, służby parku, leśne, okoliczni mieszkańcy. Do gaszenia używano samolotów i śmigłowców Lasów Państwowych, policji i Straży Granicznej.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama