Trzeba zagospodarować „szarą strefę” małżeństw starających się o dziecko. Powstaje Centrum Rodziny JP2

Już niedługo na warszawskim Bemowie ruszy budowa pierwszego w stolicy kościoła św. Jana Pawła II. Przy nim ma powstać Centrum Rodziny Jana Pawła II. Znajdą tu wsparcie rodzice po stracie czy małżonkowie starający się o dziecko.

Na warszawskim Bemowie powstaje pierwsza w Warszawie świątynia poświęcona wielkiemu rodakowi – św. Janowi Pawłowi II.  „Ja osobiście także wiele mu zawdzięczam. Moje powołanie kapłańskie zrodziło się podczas pielgrzymki na Światowy Dzień Młodzieży w Santiago de Compostella” – mówi ks. Sławomir Abramowski, proboszcz parafii św. Jana Pawła II na Bemowie. I pokazuje teren, na którym stanąć ma świątynia. „Mamy już pozwolenie na budowę i wybranego generalnego wykonawcę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w kwietniu rozpoczniemy budowę” – mówi ks. Sławomir Abramowski, proboszcz erygowanej w 2015 r. parafii. 

Integralną częścią świątyni będzie kompleks Centrum Rodziny Jana Pawła II.

„Centrum Rodziny to nie tylko miejsce dla chrześcijańskich rodzin, ale dla wszystkich rodzin także tych, które utraciły swoje potomstwo, ale także dla singlii, wdów i wdowców, seniorów itd. Chcielibyśmy, żeby znalazły tu także wsparcie również osoby żyjące w związkach niesakramentalnych, często zagubione w swojej drodze do Boga” – zapewnia ks. Abramowski.

I wyjaśnia, że Centrum Rodziny Jana Pawła II ma być także środowiskiem, w którym będzie tętnił żywy Kościół, w którym każdy znajdzie swoje miejsce, jest chciany, akceptowany i może poczuć się częścią jednej wielkiej rodziny chrześcijańskiej. Znajdą się tam salki dla wspólnot, tzw. katechumenium, wykorzystywane także jako pomieszczenia do edukacji z niezbędną infrastrukturą dla liturgii, ale też spotkań i warsztatów.

W planach jest stworzenie duszpasterstwa rodziców po stracie nienarodzonego dziecka oraz duszpasterstwa dla małżeństw starających się o potomstwo.

„W Centrum Rodzin Jana Pawła II chcemy wspierać chrześcijański wariant poczęcia. Planujemy uruchomić poradnię naprotechnologiczną oraz stworzyć duszpasterstwo małżeństw starających się o poczęcie dziecka” – mówi proboszcz.

Odnosząc się do przyjętej niedawno przez Sejm ustawy finansującej in vitro, ks. Abramowski zwrócił uwagę, że może to być „otwarta droga wyboru dla wielu małżonków starających się o poczęcie dziecka”.

„ A szkoda, bo w mediach bardzo mało mówi się o negatywnych skutkach i zagrożeniach, jakie niesie dla kobiety in vitro. Wiele osób, w  sytuacji finansowania przez państwo tej metody, może zrezygnować z próby sięgnięcia po naturalne środki, które oferuje naprotechnologia, wybierając drogę na skróty” – mówi.

Zdaniem proboszcza z Bemowa, ważne jest zorganizowanie w Kościele pomocy dla małżonków na wczesnym etapie starania się o poczęcie dziecka, „kiedy nie są jeszcze na tyle zdesperowani, by sięgać po metody sprzeczne z nauczaniem Kościoła”.

„To szara strefa, o którą Kościół powinien dziś zawalczyć. W naszym Centrum Rodziny Jana Pawła II będziemy wspierać rodziny nie tylko modlitwą, ale fachową pomocą oraz otoczymy wsparciem innych rodzin” – dodaje.

Proboszcz zaznacza, że św. Jan Paweł II ma duże zasługi w bemowskiej parafii, jeśli chodzi o wstawiennictwo i poczęcie dzieci. „Osobiście znam kilka małżeństw, które dzięki modlitwie za przyczyną św. Jana Pawła II są już szczęśliwymi rodzicami” – mówi.

Budowę kościoła i Centrum Rodziny Jana Pawła II ma wspierać książka – cegiełka „12 historii o Jezusie, które rzucają nowe światło na rozumienie Ewangelii” autorstwa ks. Sławomira Abramowskiego.

Jej rozdziały odpowiadają na pytania m.in. dlaczego Jezus pochwalił nieuczciwego rządcę, dlaczego zabronił mówić trędowatemu o jego uzdrowieniu, co pisał palcem po ziemi, gdy tłum chciał ukamienować jawnogrzesznicę, czy wreszcie: dlaczego zmienił imię Szymona na Piotr. Niektóre z odpowiedzi na tak postawione pytania mogą się okazać dość zaskakujące.

„To, co łączy wszystkie te historie, to odczytanie ich na nowo dzięki kontekstowi, który osadza je w tradycji Izraela czasów Jezusa. Dlatego też mogą być bardziej czytelne i zrozumiałe dla człowieka XXI wieku” – tłumaczy autor.

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama