Zmodernizowany Park Akcji "Burza" to inwestycja prowadzona przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy; mamy tutaj zaprezentowane dwie narracje - historyczną i edukacyjno-przyrodniczą" - mówi PAP z-ca dyr. Zarządu Zieleni m.st. Warszawy ds. Inwestycji i Rozwoju Olga Rosłoń-Skalińska
Jak wyjaśniła, "są to dwie ścieżki, które prowadzą na szczyt Kopca Powstania Warszawskiego, pokazując elementy zburzonej Warszawy, gruz zburzonego miasta oraz przyrodę i rośliny, które wyrosły na Kopcu". "Na 14 tablicach ścieżki edukacyjno-przyrodniczej prezentujemy informacje o tym, w jaki sposób tzw. +czwarta przyroda+ zaanektowała gruz, który był tu zwożony po wojnie w trakcie odgruzowywania Warszawy. Ukazujemy przyrodę Kopca - od najprostszych organizmów aż po rośliny naczyniowe i zwierzęta, które tutaj zamieszkały" - powiedziała Rosłoń-Skalińska. Dodała, że podczas prac modernizacyjno-budowlanych nasadzono również nowe drzewa i liczne gatunki roślin pochodzące z terenu Mazowsza.
"U podnóża Kopca zbudowaliśmy lapidarium, które wypełnione jest gruzem z tego terenu, ponieważ niczego nie wywoziliśmy" - mówiła. "To lapidarium przypomina ten labirynt gruzów, które napotkali warszawiacy wracający do stolicy po wojnie. Oni wspominali, że chodziło się wąskimi uliczkami pomiędzy pryzmami gruzu - i trochę te nasze gabiony, czyli w siatkach metalowych wyeksponowany gruz, przypominają te obrazy" - wyjaśniła. Dodała, że obok gabionów w lapidarium zwiedzający odnajdą plansze, zdjęcia, plany i informacje o historii odgruzowywania Warszawy i Kopca, który został usypany po wojnie na terenie glinianek na Czerniakowie.
Z-ca dyr. Zarządu Zieleni m.st. Warszawy przypomniała, że "Kopiec ma 30 metrów wysokości i powstał cały z gruzu". "Ten Kopiec, jak i inne wzniesienia w Warszawie, był miejscem składu gruzu, który był odpadem, ponieważ gruz w czasie odgruzowywania stolicy był bardzo dokładnie selekcjonowany. To, co można było wykorzystać, było ponownie wykorzystywane - a tutaj przyjeżdżały takie elementy, których się nie dało ponownie wykorzystać. Po prostu to była zwałka gruzu, które przyroda następnie zaanektowała dla siebie" - powiedziała.
"Na szczycie Kopca Powstania Warszawskiego jest plac, który przygotowany do uroczystości związanych z obchodami Powstania Warszawskiego. Na szczycie w podobnych gabionach ponownie pojawia się gruz. Cały plac jest nieco powiększony, zmieniliśmy też na nieco lżejszy, metalowy dotychczasowy, zniszczony przez lata cokół Pomnika Polski Walczącej, czyli Kotwicy" - mówiła. "Sam Pomnik został również został odnowiony i pomalowany na nowo. Zainstalowaliśmy także iluminację Pomnika, czyli takie ciepłe światło, które imituje płomienie" - wyjaśniła Olga Rosłoń-Skalińska, dodając, że zbudowano również nowy taras widokowy.
Podkreśliła, że wzdłuż odnowionej Alei Godziny "W", która prowadzi na szczyt Kopca "ustawiono 12 gabionów z elementami wyeksponowanego gruzu". "Są to elementy odkryte na terenie Kopca Powstania Warszawskiego. I tak od góry idąc, pokazujemy najpierw te najnowsze elementy, czyli produkowany po II wojnie gruzobeton - materiał, z którego odbudowywano Warszawę. To była mieszanka betonu i gruzu, pozyskiwanego właśnie z ruin Warszawy. Potem mamy m.in. przedwojenny szyb kominowy, elementy ceramiki łącznie z całym fragmentem posadzki, mamy fragment nadproża, element misternie wykonanego łuku okna. Wszystko jest dokładnie opisane po polsku i angielsku i można o tym poczytać" - powiedziała. "Ta Aleja Godziny +W+ została trochę przez nas przebudowana - są wygodniejsze schody, miejsca do odpoczynku, poręcze" - wyjaśniła.
Maciej Kaufman z warszawskiej pracowni Archigrest przypomniał, że konkurs architektoniczny, w którym jego pracownia projektowo-architektoniczna zdobyła I nagrodę, rozstrzygnięto w 2019 r.
"Potem w 2021 r. ogłosiliśmy przetarg na wykonanie tego projektu. We wrześniu 2021 r. na teren inwestycji weszła firma REMONDIS sp. z o.o." - przypomniała Rosłoń-Skalińska. "W tej chwili, w drugiej połowie lipca, jesteśmy w fazie odbiorów. Ponieważ ten odbiór ciągle trwa - trudno jest nam powiedzieć, kiedy zaprosimy mieszkańców Warszawy. Mam nadzieję, że to będzie jeszcze w sierpniu" - wyjaśniła, dodając, że "w przyszłym tygodniu będą odbiory robót elektrycznych".
"Budując strefę zabaw, staraliśmy się wykorzystać topografię Kopca. Z tej np. górki można zjechać na zjeżdżalni, potem przebiec się po tych sztucznych pagórkach, a następnie wspiąć się na górkę przy pomocy siatki, czyli zatoczyć pełne koło - powiedział Maciej Kaufman. "Jest też kuchnia błotna, czyli piaskownica, która jest połączona z takim systemem stołów, po których płynie woda. Dlatego będzie można nie tylko bawić się w piachu, ale i w błocie" - wyjaśnił.
W strefie zabaw zwiedzający napotkają, m.in. urządzenie do wspinaczki i ćwiczenia równowagi, tyrolkę (zjeżdżalnię na wiszącym siedzisku), pompę z rynnami do zabawy wodą i piaskiem, metalową zjeżdżalnię, tunel (przejście pod wzniesieniem), wieżę "Ptasie gniazdo" do ćwiczenia równowagi i wspinaczki, siatkę linową zwisającą ze skarpy do wspinania.
Park został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością oraz opiekunów z dziećmi. Osoby te będą mogły dostać się na szczyt Kopca z pominięciem schodów Alei Akcji "Burza", czyli ścieżkami spacerowymi i drogami w wąwozach, których kąt nachylenia wynosi - zgodnie z wymogami m.st. Warszawy - 5 stopni. Dodatkowo zbudowano wśród drzew metalowe konstrukcje mostowe (od strony nowych osiedli mieszkaniowych) oraz metalowe kładki podjazdowe dla osób z niepełnosprawnościami.
Podczas piątkowego spaceru informacyjnego po zmodernizowanym Parku Akcji "Burza" pod Kopcem Powstania Warszawskiego przypomniano, że obszar prac objął niemal 9 ha terenu.
Olga Rosłoń-Skalińska poinformowała również, że Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ma już gotowy projekt na modernizację placu od strony ulicy Bartyckiej, który będzie stanowił wejście do Parku Akcji "Burza", jednak pierwszy przetarg został unieważniony, gdyż złożone oferty przekraczały budżet zarezerwowany na tę część inwestycji. Wystąpiono do Rady Warszawy o podwyższenie tego budżetu - i gdy tak się stanie - Zarząd zieleni m.st. Warszawy ogłosi II przetarg.
Budowa parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego realizowana jest w ramach projektu unijnego nr POIS.02.05.00-00-0116/16 pn. Utworzenie terenów zieleni o symbolice historycznej na obszarze m.st. Warszawy, współfinansowanego z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Wykonawcą modernizacji, której koszt wyniósł ponad 24 mln zł, jest firma REMONDIS sp. z o.o. Twórcami projektu architektonicznego inwestycji jest konsorcjum: warszawska pracownia Archigrest oraz pracownia architektury krajobrazu topoScape.
Decyzją Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 24 marca 2004 r. kopiec ten nosi miano Kopiec Powstania Warszawskiego.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.