Coraz częściej doświadczają samotności, braku sensu życia i lęku. Inicjatywa duchowej adopcji ma pobudzić społeczeństwo do troski o młode pokolenie.
Inicjatywa duchowej adopcji nastolatków „Pray4Teens” wystartowała 16 stycznia. Data nie była przypadkowa. „Ten dzień określany jest jako Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę na problem rosnącej liczby prób samobójczych i samobójstw wśród nastolatków. Młode pokolenie coraz częściej nie może odnaleźć sensu życia, boryka się z pustką, bólem, depresją, brakiem akceptacji i brakiem rówieśniczych relacji” – tłumaczy Jacek Weigl, lider Apostolskiego Ruchu Wiary, który wraz ze wspólnotą „Palnik” zainicjował modlitewną inicjatywę.
Od momentu uruchomienia inicjatywy, poprzez stronę internetową o objęcie opieką modlitewną poprosiło 150 młodych. Nastolatków w kryzysie mogą zgłaszać także rodzice i wychowawcy – wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie www.pray4teens.org (podać imię, adres e-mail i w treści napisać krótką wiadomość). Duchowe wsparcie i codzienną modlitwę zadeklarowało już 615 osób. „Coraz więcej dorosłych dostrzega problem młodego pokolenia i chce modlić się za nastolatków. Zgłaszają się do nas wspólnoty z całej Polski, które chcą włączyć się w to dzieło, organizując w swoich parafiach modlitewne spotkania” – mówi J. Weigl.
„Adopcja duchowa nastolatków zrodziła się z głębokiej potrzeby serca oraz doświadczeń rodzin dotkniętych depresją swoich dzieci i ich samotnością. Wierzymy, że Chrystus jest światłem, które rozprasza wszelki mrok i lęk. Jemu chcemy nieustannie powierzać każdego młodego człowieka w potrzebie, by odnalazł drogę pokoju i miłości” – czytamy na stronie www.pray4teens.org.
Pomysłodawca modlitewnej inicjatywy zwraca uwagę, że odpowiedzialność za kryzys młodego pokolenia ponoszą w dużej mierze dorośli: rodzice, nauczyciele i wychowawcy. „Żyjemy i pracujemy z myślą o młodym pokoleniu, naszych dzieciach, a tymczasem tracimy je z oczu. To pułapka, w którą wpada wielu rodziców, którzy ciężko pracują, by zapewnić swoim dzieciom byt, zapominając o tym, że dzieci przede wszystkim potrzebują naszej obecności” – mówi. „Może się niestety okazać, że nagromadzony dla dziecka majątek, nie będzie już komu przekazać” – dodaje.
Lider Apostolskiego Ruchu Wiary podkreśla, że inicjatywa „Pray4Teens” to nie tylko akcja modlitewna. „Nie chcemy, żeby była to jednorazowa akcja, ale program na lata, który pobudzi społeczeństwo do troski o młode pokolenie” – dodaje. „Prowadzimy rozmowy z sektorem biznesu, ministerstwami, psychoterapeutami, nauczycielami i rodzicami, by wypracować rozwiązania pomocowe dla rodziców, wychowawców, nastolatków i ich rówieśników” – mówi. „Do 10 lat jako Apostolski Ruch Wiary prowadzimy w szkołach program profilaktyczny «Nie zmarnuj swojego życia», z którego rocznie korzysta kilkaset placówek. Chcemy zaangażować także ludzi biznesu, celebrytów, sportowców, muzyków, którzy pokonali depresję, lęk i samotność i mogą o tym opowiedzieć młodym ludziom” – dodaje.