Wspomnienie św. Krzysztofa: 10 przykazań dla kierowców. Sprawdź, czy ich przestrzegasz

„Szanuj pieszych, nie bądź brawurowy w prędkości, nie zabijaj – bądź trzeźwy” – to niektóre z 10 przykazań kierowcy opracowanych przez Stowarzyszenie na rzecz misyjnych środków transportu MIVA Polska.

Duszpasterze uwrażliwiają wiernych, że brawurowa jazda, siadanie za kółkiem po alkoholu czy łamanie przepisów drogowych też powinny być przedmiotem rachunku sumienia. 25 lipca przypada wspomnienie patrona kierowców św. Krzysztofa.

79 mniej zabitych osób, 651 osób mniej rannych, ponad 10 tys. 450 mniej kolizji drogowych i o 632 wypadki mniej w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku – ten pozytywny wynik osiągnięto dzięki wprowadzeniu nowych przepisów drogowych, które zwracają większą uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym – relacjonował  mł. aspirant Mariusz Bazylak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KEP 20 lipca.

Duszpasterze z kolei przypominają, że łamanie przepisów drogowych stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia swojego i innych, dlatego powinno być przedmiotem rachunku sumienia. Podkreślają, że chrześcijanie często świadczą o swojej wierze naklejając rybkę na samochodzie, ale pięknym świadectwem wiary jest rozważna jazda i kultura na drodze.

Stowarzyszenie na rzecz misyjnych środków transportu MIVA Polska stworzyło „Dekalog Kierowcy”, który brzmi:

Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:

1. Nie będziesz egoistą na drodze,
2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi,
3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować,
4. Szanuj pieszych,
5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy,
6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny,
7. Nie bądź brawurowy w prędkości,
8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo,
9. Pomagaj potrzebującym na drodze,
10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej Policji.

MIVA Polska (Mission Vehicle Association) organizuje w tym roku po raz 24. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa w dniach 23-30 lipca. Polega on na przeznaczeniu 1 grosza za każdy przejechany bezpiecznie jeden kilometr drogi. To wyraz podziękowania Opatrzności za szczęśliwą jazdę. Zebrane fundusze będą przeznaczone na środki transportu na misjach – nie tylko samochody, ale także ambulanse, motocykle, rowery, wózki inwalidzkie a nawet łodzie. Hasło tegorocznego tygodnia brzmi: „Z Kościołem na misyjnych drogach”.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama