Inspirujący film o Matce Teresie zobaczą widzowie w Polsce. W USA dokument zrobił furorę

Film „Matka Teresa. Nie ma większej miłości” był najchętniej oglądanym filmem religijnym w kinach w Ameryce Północnej i drugim najchętniej oglądanym dokumentem w ubiegłym roku. 19 października zobaczą go widzowie w Polsce.

Film „Matka Teresa. Nie ma większej miłości” miał swoją premierę w Watykanie w 2022 r. 19 października 2023 r. – w 20. rocznicę beatyfikacji założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości – dokument zostanie wyświetlony w nad Wisłą. Polska premiera będzie miała miejsce w Radomiu, w sobotę film zostanie pokazany także w Krakowie.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, twórcy dokumentu powiedzieli, że film był marzeniem Misjonarek Miłości, by po śmierci Matki Teresy w 1997 r. upamiętnić jej postać. „Po długich pracach nad scenariuszem i poszukiwaniach odtwórczyni głównej roli, dzięki współpracy z Rycerzami Kolumba  mogliśmy spełnić to marzenie” – powiedział David Naglieri, dyrektor Rycerz Kolumba ds. Filmu i Mediów Cyfrowych oraz jeden z producentów filmu.

„Miłosierdzie to pierwsza zasada działania Rycerzy Kolumba, ale to także główna formuła charyzmatu Misjonarek Miłości, która towarzyszyła nam przez cały proces tworzenia filmu. Matka Teresa była darem dla świata. Chcieliśmy zatem pokazać w naszym filmie to, w jaki sposób okazywała miłość dla najuboższych” – dodał.

Wyprodukowany w 2022 r. film odniósł wielki sukces w USA. Film o Matce Teresie był najchętniej oglądanym filmem religijnym w kinach w Ameryce Północnej i drugim najchętniej oglądanym dokumentem w Ameryce w ubiegłym roku. Reżyser przyznał, że zaskoczyła go ilość świadectw otrzymanych po projekcji filmu o tym, że Matka Teresa zmieniła życie wielu ludzi. „Zauważyliśmy również, że coraz więcej młodych zostaje wolontariuszami Misjonarek Miłości. Mam nadzieję, że podobne reakcje wywoła ten film także w Polsce” – powiedział David Naglieri.

Mother Teresa: No Greater Love Trailer
Knights of Columbus Supreme Council

Film jest nie tylko filmową biografią Matki Teresy, ale pokazuje, że dzieło świętej żywe jest także dziś. Ekipa filmowa odwiedziła pięć kontynentów, dokumentując, jak charyzmat pozostawiony przez Matkę Teresę realizowany jest pośród współczesnego świata. Dokument  zawiera także wiele archiwalnych, niepublikowanych dotąd nagrań i opowiada nie tylko o zmaganiach Matki Teresy w czasach opieki nad najbiedniejszymi z biednych, ale też o jej głębokiej relacji z jednym z największych świętych czasów nowożytnych – papieżem Janem Pawłem II.

„Już na początku pracy czuliśmy, że ten film powinien być czymś więcej niż chronologiczną biografią Matki Teresy” – tłumaczy reżyser David Naglieri. „Chcieliśmy, żeby widz zrozumiał nie tylko, kim była Matka Teresa, ale też że jej wyjątkowa wizja służby Chrystusowi poprzez służbę najuboższym trwa do dziś w inspirujących dziełach Misjonarek Miłości” – dodał.

James Wahlberg, dyrektor wykonawczy Fundacji na rzecz młodzieży Marka Wahlberg oraz producent filmu podzielił się w swoją osobistą historią spotkania z Matką Teresą. Spotkanie to, jak przyznał, odmieniło jego życie i jest częścią dokumentalnej produkcji.

„Spotkałem Matkę Teresę w więzieniu w Massachusetts, kiedy odsiadywałem wyrok od 6 do 9 lat. Zadawałem sobie wówczas pytanie, co zrobić, by zmienić swoje życie? [..] Bóg, próbując ratować mnie na wszelkie sposoby, postanowił wysłać Matkę Teresę, by przyciągnąć mnie do siebie” – powiedział James Wahlberg. „To Matka Teresa przedstawiła mi Jezusa oraz miłosiernego, kochającego Boga, którego wcześniej nie znałem” – dodał.

„Dzięki temu spotkaniu i Matce Teresie, która uratowała moje życie, jestem w tutaj” – mówił James Wahlberg. „To wielka łaska być częścią ekipy, która pokazuje Matkę Teresę młodemu pokoleniu, szczególnie w tak trudnych czasach” – dodał. Twórcy mają nadzieję, że ukazana w filmie miłosierna miłość Matki Teresy pomoże młodym odkryć Boga, jako Miłosiernego Ojca.

Andrzej Anasiak, najwyższy Kustosz Rycerzy Kolumba mówił o inspiracjach życiem Matki Teresy w codziennej posłudze Rycerzy. Wskazał, że film pokazuje świat od nieco innej strony niż ta, która jest przedmiotem zainteresowania mediów. 

„Jeśli dziś toczy się walka między cywilizacją miłości i życia a cywilizacją śmierci, to jeśli chcemy zobaczyć, czym jest miłość we współczesnym świecie i niejako ujrzeć ją skupioną w jednej osobie, to jest nią Matka Teresa i jej działalność” –  powiedział.

Wyjaśnił także, że na praktykowaniu miłości miłosiernej opiera się działalności prowadzonej przez niego organizacji. Czynienie dobra, miłości i miłosierdzia zaczyna się od prostych gestów. „Tu widać związek między Rycerzami Kolumba a misjonarkami miłości. Jeśli chcesz zmienić świat, wróć do domu i zacznij kochać swoją żonę i swoje dzieci. Miłosierdzie zaczyna się w domu. Mężczyźni, którzy wstępują do naszej organizacji, poprzez pielęgnowanie miłości stają się lepszymi ojcami i mężami, ich życie wtedy się zmienia” – podkreślił Andrzej Anasiak. I dodał, że przykładem dzieł pomocowych realizowanych przez Rycerzy Kolumba jest pomoc na rzecz Ukrainy.

Twórcy filmu podkreślili, że tego czego możemy nauczyć się od Matki Teresy to spojrzenia na bliźniego jak na Chrystusa. „Taka postawa powinna być inspiracją dla nas wszystkich. Szczególnie w tych trudnych czasach wojny, cierpienia, śmierci pomyślmy, jak możemy spojrzeć na drugiego człowieka jak na Chrystusa” – powiedział James Wahlberg.

Polska premiera filmu dokumentalnego „Matka Teresa. Nie ma większej miłości" odbędzie się w czwartek 19 października w Radomiu.

Istnieje możliwość zorganizowanie przez parafie w całej Polsce pokazu filmu w związku z tegorocznym Światowym Dniem Ubogich, który pod hasłem „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka (Tb 4, 7)” obchodzony będzie w niedzielę 19 listopada. Zainteresowane parafie mogą się zgłaszać do dystrybutora filmu Rafael Film. Szczegółowe informacje na stronie rafaelfilm.pl

 

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama