Do procesu kanonicznego tego księdza zachęcał papież Polak. O kim mowa?

Za tydzień 30 listopada w kurialnej kaplicy w Bielsku Białej, odbędzie się otwarcie procesu kanonicznego Sługi Bożego ks. Jana Marszałka. „Gdy spotykaliśmy Jana Pawła II, nieraz pytał się: a robicie coś w sprawie ks. Marszałka?” – opowiada postulator w procesie beatyfikacyjnym.

Jak zaznacza pochodzący z Łodygowic ks. Stanisław Mieszczak SCJ, postulator w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego ks. Jana Marszałka, proces beatyfikacyjny jest długą drogą i tak naprawdę rozpoczął się nieformalnie 30 lat temu od spotkań na parafii, gdy łodygowicka Akcja Katolicka zaczęła przybliżać postać ks. Marszałka, a księża rodacy poprosili biskupa o rozpoczęcie starań o beatyfikację kapłana żyjącego mocno w świadomości wiernych.

„Dodatkowym bardzo silnym motywem było dla nas to, że Jan Paweł II, ile razy spotykaliśmy go, chociażby w czasie pracy w Rzymie czy też wcześniej, podczas studiów, nieraz pytał się: a robicie coś w sprawie ks. Marszałka? I dla nas stało się takim mocnym imperatywem. Wreszcie udało się. W 2019 r. biskup zdecydował się muszę to tak powiedzieć, przymusić mnie do tego, żebym rozpoczął pracę jako postulator. Chodziło o taką robotę od dołu: zbieranie dokumentów, porządkowanie, ustalanie świadków. Przez cztery lata takiej pracy systematycznej udało się zebrać naprawdę bardzo dużo dokumentów” – zaznacza ks. Miszczak.


W sercach parafian

„Myśmy to wszystko opracowywali i dlatego dzisiaj możemy przedstawić zebraną dokumentację. Pytanie ludzi i zbieranie świadectw, które może jeszcze nie mają właściwie wartości procesowej, są wyrazem czegoś, co ludzie dotknęli i przeżyli. W sumie mamy tego bardzo dużo. Samych homilii o ks. Marszałku, które głosili księża w ostatnim czasie mamy ponad 200. Te rzeczy mówią w ogóle o roli kapłana, ale w kontekście naszego kandydata na ołtarze. Na pewno owe dokumenty mają wartość służącą pełniejszemu ukazaniu postaci ks. Marszałka” – wyjaśnia postulator procesu beatyfikacyjnego.

Oficjalna inauguracja pracy trybunału postulacyjnego, odbędzie się w kaplicy kurialnej, sesja będzie miała charakter publiczny. Obecni na niej będą m.in. przedstawiciele parafii, z którymi był związany ks. Marszałek. Podczas sesji postulator przedstawi wyniki dotychczasowych prac z ostatnich czterech lat.

Całemu procesowi beatyfikacyjnemu ks. Marszałka towarzyszy hasło „Człowiek mądrej wierności”, które wymyślił ks. prałat Stefan Misiniec, będący przez długie lata wikariuszem w parafii kierowanej przez ks. Marszałka. Ks. Mieszczak przyznaje, że to hasło niezwykle trafne. Specjalne logo do całego procesu beatyfikacyjnego zaprojektował wybitny artysta prof. Michał Kliś, rodak z Łodygowic, uczeń ks. Marszałka.

Jak akcentuje postulator, w procesie beatyfikacyjnym czy kanonizacyjnym jest bardzo ważne, by dostrzec, że kandydat na ołtarze żyje już między ludźmi jako człowiek święty.

„My regularnie co miesiąc spotykamy się na specjalnej modlitwie. Modlimy się jeszcze nie przez jego wstawiennictwo, bo tego nie możemy, ale modlimy się właśnie do Boga o to, żeby nam pomógł w różnych sprawach. To możemy robić prywatnie. Kiedy Stolica Apostolska pytała, czy są jakieś przejawy kultu, czy ludzie modlą się przy grobie księdza, odpowiadaliśmy, że tak, Więc cud jest troszkę na drugim miejscu. Proces jest po to, żeby zobaczyć, czy ten człowiek żyje w świadomości wspólnoty Kościoła jako święty” – uśmiecha się kapłan.



Zobacz także: Bliżej beatyfikacji ks. Streicha – kapłana zastrzelonego przy ołtarzu w poznańskiej parafii

 

Cieszący się zaufaniem Karola Wojtyły
 

Ks. prałat Jan Marszałek pochodził z Krzeczowa k. Myślenic, gdzie urodził się 8 czerwca 1907 r. Został wyświęcony na kapłana w 1932 r. w Krakowie. W krakowskim seminarium, byli wtedy dzisiaj już błogosławieni ks. Piotr Dańkowski i ks. Władysław Bukowiński, a także czcigodny obecnie sługa Boży ks. Michał Rapacz.

Całe posługiwanie kapłańskie ks. Marszałka było związane z archidiecezją krakowską, bo aż do chwili jego śmierci parafia Łodygowice należała do tej diecezji. Po powstaniu diecezji bielsko-żywieckiej wieś znalazła się na terenie nowej jednostki administracyjnej Kościoła w Polsce.

W Łodygowicach każdego 16. dnia miesiąca, w dniu przejścia ks. Jana do Domu Ojca, odbywa się modlitwa o rozpoznanie woli Bożej w sprawie tego kapłana. Powstało kilka publikacji na jego temat. Istnieje strona internetowa z aktualnościami na temat prac zmierzających do beatyfikacji (https://janmarszalek.pl). Koło kościoła jedna z ulic została nazwana jego imieniem.

Miejscowy oddział Akcji Katolickiej już od wielu lat wiernie podtrzymuje pamięć o tym duszpasterzu. Duchowny zmarł w 1989 r., w wieku 82 lat jako emerytowany proboszcz w Łodygowicach k. Żywca. Jest pochowany w grobowcu kapłanów na łodygowickim cmentarzu parafialnym, wśród swoich parafian.

fot. diecezja.bielsko.pl (Pamiątki po ks. Janie Marszałku).

Do Łodygowic posłał go w 1951 r. jeszcze kard. Adam Stefan Sapieha. Wcześniej, od 1942 r. był administratorem parafii Bachowice.

„Przez 38 lat posługi kapłańskiej budował wspólnotę tego Kościoła swoim mądrym duszpasterzowaniem i wiernością Kościołowi Chrystusowemu. W parafii bardzo troskliwie dbał o odnowę moralną parafian, noszących na sobie skutki wojny oraz zawirowań powojennych. Przeprowadził spokojnie wspólnotę parafialną przez czas Soboru i pierwszych zmian związanych z reformą w Kościele. Pomógł wiernym przeżyć dogłębnie Millennium chrztu Polski” – zwraca uwagę ks. Mieszczak.

„Nie było w nim chęci błyszczenia i imponowania, ale charakteryzował się prostotą w życiu i zachowaniu. Nieustanne pogłębiał wiedzę teologiczną. Był zatroskany o wszystkich parafian. Pokorne sprawował liturgię, dbał o służbę liturgiczną oraz solidną katechezę. Co spowodowało, że ponad trzydziestu młodych ludzi doprowadził jako prymicjantów do ołtarza. Do zakonów wstąpiło też ok. 10 dziewcząt” – wylicza.

Kandydat na ołtarze cieszył się wielkim zaufaniem kard. Karola Wojtyły i potem kard. Franciszka Macharskiego, którzy posyłali pod jego opiekę diakonów na praktykę duszpasterską oraz neoprezbiterów na początek posługi kapłańskiej.

Otwarcie procesu zbiega się z jubileuszem 650 lat istnienia parafii w Łodygowicach.


Źródła: KAI, diecezja.bielsko.pl

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama