Cały świat pozna historię siostry Matyldy Getter. Wesprzyj nasz projekt

„Ktokolwiek przychodzi na nasze podwórko i prosi o pomoc, w imię Chrystusa nie wolno nam odmawiać” – mówiła siostra Matylda Getter, która otworzyła drzwi domów zgromadzenia dla dzieci, żołnierzy i uciekinierów z getta. Świadoma, że grozi za to kara śmierci.

Świat nie zna naszych bohaterów. Chcemy to zmienić i pokazać światowej opinii publicznej Polaków, którymi możemy się szczycić. Potrafimy to robić, ale potrzebujemy Waszej pomocy. Każdy może wesprzeć projekt, który pomoże wielu ludziom poznać obraz polskiego bohaterstwa, ale też poniesionych wówczas strat.

Wesprzyj: www.udasie.pl/film-o-polakach-ratujacych-zydow

„W filmie chcemy przede wszystkim pokazać, że pomoc Żydom była postawą niezwykle heroiczną. Trzeba było być absolutnym bohaterem, ryzykować życie nie tylko swoje ale i swoich bliskich. Nie zdajemy sobie sprawy ze skali terroru w czasie II wojny światowej” – mówi Michał Szymanowicz.

Film zostanie przygotowany w kilku wersjach językowych i będzie wyemitowany w amerykańskiej sieci telewizyjnej EWTN (Eternal Word Television Network), która dociera do blisko 300 milionów gospodarstw domowych w 150 krajach świata. Daje to gwarancję, że do światowej opinii publicznej, liczonej w dziesiątkach milionów odbiorców, dotrze prawda o niemieckich zbrodniach, ale też o sile polskiego ducha.

„Ratuję człowieka” to trzecia filmowa produkcja Fundacji Opoka w ramach projektu „Polska Energia zmienia świat”, którego ideą jest promowanie historii Polski przez pryzmat polskich świętych.

Siostra Matyldy Getter - cicha bohaterka czasów Zagłady

Zmarła przed 56 laty zakonnica przeszła do historii jako kobieta niezłomna. Matka przełożona prowincji warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek przez całe życie kierowała się radą swojego spowiednika, który powiedział jej: „Pójdziesz do Rodziny Maryi, bo trzeba teraz ratować biedne dzieci i służyć krajowi”. 

W czasie zaborów stało się to dla niej inspiracją do wstąpienia do zakonu i mottem jej późniejszej działalności. W okresie międzywojennym s. Matylda z poświęceniem angażowała się w działalność oświatowo-wychowawczą. Zakładała nowe placówki edukacyjne i opiekuńcze dla dzieci, m.in. była przełożoną Ogniska Rodziny Maryi w Warszawie. Dzieci, które trafiały do placówek Rodziny Maryi, wychowywano w oparciu o wartości jakimi były wiara, patriotyzm i praca, uczyły się m.in. zamiłowania do porządku, prawdomówności i ducha ofiary. Będąc przełożoną prowincji zgromadzenia i prowadząc Ognisko Maryi miała nieograniczoną ufność w Opatrzność Bożą. Zawsze stawiała czoła kolejnym przeciwnościom i nie traciła nadziei.

W trakcie II wojny światowej otworzyła drzwi domu zgromadzenia przy ulicy Hożej 53 dla wszystkich potrzebujących – dzieci, żołnierzy, księży oraz żydowskich uciekinierów z getta. Wraz z około 120 innymi siostrami, uratowała tysiące ludzkich istnień.

Po zakończeniu wojny w 1945 r. siostra Matylda miała 75 lat, ale jeszcze przez dziesięć lat pełniła obowiązki przełożonej domu. Zmarła w Płudach 8 sierpnia 1968 r. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów w czasie okupacji przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie.

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama