Prezydent o „pigułce po”: bomba hormonalna. Czy Andrzej Duda zawetuje ustawę?

Dzisiaj jest to pod kontrolą, a tu chodzi o to, żeby to było bez kontroli. Nie uważa pan, że to jest bardzo kontrowersyjny pomysł? – mówił prezydent Duda w Polsat News. Nie odpowiedział jednak, czy zawetuje ustawę dopuszczającą sprzedaż tabletki wczesnoporonnej nieletnim bez recepty.

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejm przyjął ustawę zmieniającą prawo farmaceutyczne, zezwalając na zakup pigułki „dzień po” osobom powyżej 15. roku życia bez recepty. To tabletka mająca działanie antykoncepcyjne i wczesnoporonne. Projekt trafi teraz do Senatu, gdzie rządząca koalicja ma większość. Wejście ustawy w życie nie jest przesądzone, ponieważ wciąż może ona zostać zawetowana przez Andrzeja Dudę.

O to, czy ma takie zamiary zapytał prezydenta dziennikarz Polsat News Bogdan Rymanowski. Prezydent nie udzielił jednoznacznej deklaracji. Zasugerował jednak, że nie zgadza się w tej kwestii z większością sejmową.

Na początek prezydent przypomniał, że w trakcie swojej kadencji zgłosił projekt ograniczający dostęp do solariów dla osób niepełnoletnich. „Do solariów, nie do bomby hormonalnej jaką jest ta pigułka” – podkreślił.

Dopytywany, czy w takim razie nie podpisze ustawy, nie odpowiedział wprost. Jak mówił, decyzja zapadnie po tym, jak ustawa trafi na jego biurko.

Zaznaczył przy tym, że „ta pigułka dzisiaj jest dostępna”.

„Przecież to nie jest tak, że tej pigułki w Polsce nie ma. Dzisiaj jest to pod kontrolą, a tu chodzi o to, żeby to było bez kontroli. Nie uważa pan, że to jest bardzo kontrowersyjny pomysł?” – zapytał prowadzącego.

Nie chciał też jednoznacznie odpowiedzieć, czy podpisałby ustawę zezwalającą na sprzedaż tabletki bez recepty, ale tylko pełnoletnim.

Źródło: polsatnews.pl

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama