Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży zajmie się kolejnymi trzema projektami. „Sprzeciwcie się uchwalaniu bezprawia! Jesteście Państwo wybrani przez Naród w celu ochrony Jego podstawowych wartości a jedną z tych wartości jest niezbywalne prawo do życia” – list w obronie nienarodzonych wystosował Instytut Myśli Pro-Life.
Dyskusja ma dotyczyć trzech projektów: poselskiego projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży autorstwa Lewicy, poselskiego projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie autorstwa Koalicji Obywatelskiej oraz poselskiego projektu nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży autorstwa Trzeciej Drogi.
Aborcja „na życzenie”
Propozycja Lewicy dotyczy zagwarantowania prawa do świadczenia opieki zdrowotnej w postaci przerywania ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania, a w określonych przypadkach także po upływie tego terminu – gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, przesłanki medyczne wskazują na to, że występują nieprawidłowości rozwojowe lub genetyczne płodu lub istnieje uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest następstwem czynu zabronionego.
Zgodnie z zapisami projektu „świadczenie opieki zdrowotnej w postaci przerwania ciąży udzielane jest w możliwie najwcześniejszym stadium rozwoju ciąży, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej, i polega na wywołaniu poronienia metodą farmakologiczną, zwanego dalej aborcją farmakologiczną, albo przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego”. Projekt ustawy wprowadza także dodatkowe regulacje w zakresie klauzuli sumienia i dekryminalizacji przerywania ciąży za zgodą osoby w ciąży oraz udzielania osobie w ciąży pomocy w jej przerwaniu.
Projekt złożony przez grupę posłów Koalicji Obywatelskiej zakłada, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania. Zgodnie z projektem, przerwanie ciąży może być dokonane w podmiocie leczniczym lub poza nim. W projekcie zapisano ponadto, że przerwanie ciąży po upływie 12 tygodnia jest możliwe, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety, występuje duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także, gdy zachodzi podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
Zabójstwo w trzech sytuacjach
Z kolei projekt autorstwa Trzeciej Drogi dotyczy odwrócenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. w sprawie przepisów dot. aborcji. Projekt zakłada możliwość przerywania ciąży tylko w trzech sytuacjach – gdy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety, występuje duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy zachodzi podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Jest to powrót do trzech przesłanek, które funkcjonowały przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r.
Projekt przewiduje, że podczas prowadzonej w szkołach edukacji o życiu seksualnym człowieka przekazywane będą również informacje o środkach antykoncepcji. Zawiera także ścieżkę postępowania po gwałcie, która powinna opierać się nie tylko na przerwaniu ciąży, ale także wsparciu psychologicznym ofiary.
Pod koniec czerwca komisja poparła pierwszy z procedowanych projektów, który nowelizuje Kodeks karny. Do projektu przyjęto również poprawki współautorki projektu, posłanki Lewicy Anny Marii Żukowskiej. Propozycja Lewicy przewiduje zmiany polegające przede wszystkim na zniesieniu kary więzienia za przeprowadzenie lub pomoc w aborcji za zgodą kobiety.
Piąte przykazanie „Nie zabijaj"
W sprawie projektu nowelizacji Kodeksu Karnego umożliwiającego aborcję „na życzenie" do 12-go tygodnia życia List Otwarty wystosował Instytut Myśli Pro-Life.
„Przypominamy, że zanim ktokolwiek na świecie w ogóle wymyślił jakąkolwiek konstytucję tudzież system prawny wskazujący na to, co jest dozwolone, a co nie jest, istniało prawo naturalne wynikające z bożego planu, zawarte w Dekalogu. Piąte przykazanie „Nie zabijaj" nie pozostawia żadnej wątpliwości co do ochrony życia od samego poczęcia do naturalnej śmierci. Podstawowymi właściwościami prawa naturalnego jest kierowanie się rozumem i zasadami moralnymi. Jeżeli komuś nie odpowiada to, że zasady prawa naturalnego forsowali św. Augustyn i św. Tomasz z Akwinu, to niech sięgnie do Huig de Groota, holenderskiego twórcy świeckiej koncepcji prawa naturalnego” – czytamy w liście.
Instytut Myśli Pro-Life wezwał wszystkich posłów do kategorycznego odrzucenia projektu zmiany ustawy Kodeks Karny umożliwiającego bezkarne zabijanie dzieci w łonach matek. „Nie bójmy się dzieci!” – podsumowali sygnatariusze listu.
Źródło: PAP