Wypoczynek na papierze. Kuratorzy zatwierdzili 16,5 tys. wyjazdów i półkolonii

Każdy zorganizowany wypoczynek musi być zarejestrowany, inaczej będzie nielegalny – podało Ministerstwo Edukacji Narodowej. W zaakceptowanych dotychczas obozach, koloniach i półkoloniach weźmie udział 703 tys. młodych ludzi.

Każdy organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży ma obowiązek zgłosić go do kuratorium na 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą – na 14 dni przed.

Z danych z bazy wypoczynku prowadzonej przez MEN wynika, że do kuratorów oświaty zgłoszono 20180 wypoczynków podczas tegorocznych wakacji. Zatwierdzonych zostało 16,5 tys. z nich. Na rozpatrzenie oczekuje 2731 wypoczynków, a 907 odesłano do korekty.

Wśród zatwierdzonych wypoczynków 15505 to obozy, kolonie i półkolonie w kraju. Zatwierdzonych zostało też 1037 wypoczynków organizowanych za granicą.

Jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne najczęstsze kierunki to: Bułgaria, Włochy, Hiszpania, Grecja, Chorwacja, Czechy, Słowacja, Czarnogóra i Cypr.

Jak podaje resort edukacji, liczba uczestników zatwierdzonych wypoczynków w kraju to 652,3 tys. dzieci i młodzieży, a wypoczynków za granicą - 50,9 tys.

Liczba zgłoszonych wypoczynków będzie wzrastać z czasem. W ubiegłym roku, przeddzień rozpoczęcia wakacji, do bazy zgłoszono ok. 20 tys. wypoczynków, a pod koniec wakacji w basie wypoczynku było ponad 34,7 tys. zatwierdzonych wypoczynków.

Z myślą o rodzicach Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło kilka lat temu publiczną internetową bazę danych o wypoczynku dzieci i młodzieży https://wypoczynek.men.gov.pl. Dzięki niej każdy może sprawdzić, czy organizator zgłosił turnus do kuratorium oświaty, na którego terenie ma siedzibę.

Kurator oświaty umieszcza w bazie wypoczynku tylko takie zgłoszenia, które spełniły wszystkie wymagania formalne określone przepisami prawa. Wypoczynek dla dzieci i młodzieży, który nie jest zamieszczony w bazie wypoczynku, jest organizowany nielegalnie. (PAP)

Autor: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama