Nie usuwajcie religii ze średniej. Petycję katechetów podpisało 2 tys. osób

Autorami petycji w sprawie oceny z religii są nauczyciele tego przedmiotu z diecezji tarnowskiej. Jak podkreślają, obecność katechezy w szkole wspiera edukację i wychowanie uczniów. Dokument można podpisać przez internet. Trafi on do minister edukacji Barbary Nowackiej.

„W imieniu środowiska nauczycieli religii i innych środowisk wychowawczych zwracamy się z prośbą o niewprowadzanie zmian w prawie prowadzących do niewliczania ocen z przedmiotów religia/etyka do średniej ocen końcoworocznych, uzyskiwanych przez uczniów szkół podstawowych i średnich oraz utrzymania dotychczasowego wymiaru godzin z tych przedmiotów" – piszą autorzy petycji. Odnoszą się do zapowiedzi ministerialnych, a także prac podjętych nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.  

„Uważamy, że ocena z religii/etyki powinna pozostać na świadectwie, jako odzwierciedlenie wysiłku ucznia włożonego w zdobywaniu wiedzy i umiejętności z danego przedmiotu, ocena z religii/etyki powinna być wliczana do średniej ocen. Ponadto ocena pełni rolę motywacyjną i informacyjną, dlatego mamy obowiązek bronić prawa uczniów do jej posiadania oraz wliczania do średniej ocen. Również ocena z religii/ etyki, zgodnie z podstawą programową, nie jest za formację. Forsowanie stanowiska usunięcia oceny z religii/etyki jest wyrazem nierównego traktowania uczniów uczęszczających na przedmiot o charakterze wyznaniowym. Uważamy, że model religia lub etyka powinien zostać w Polsce wprowadzony jako standard edukacyjny oraz wyraz troski narodu o wychowanie człowieka wartościowego, a tym samym wykluczyć opcję NIC" – czytamy w petycji. 

Katecheci zaznaczają, że obecność lekcji religii w przestrzeni szkolnej wspiera szkołę w jej funkcji dydaktycznej, wychowawczej, profilaktycznej i socjalizacyjnej.  

„Redukowanie lekcji religii, umniejszanie jej wartości, marginalizowanie oraz tworzenie zafałszowanego obrazu w przestrzeni medialnej jest postawą niegodną państwa demokratycznego, którego ideą i obowiązkiem jest troska o integralny rozwój młodego pokolenia Polaków. Konkludując wyrażamy pragnienie, aby został utrzymany status quo w tej kwestii" – podkreśla jedna z inicjatorek petycji, nauczycielka religii Bernadetta Petrykowska. 

Do poniedziałku 5 lutego petycję podpisało już prawie 2 tys. osób. 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama