Podejrzany o handel fentanylem „żuromiński duch" został zatrzymany

„Żuromiński duch" został zatrzymany przez policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu – poinformowała PAP rzeczniczka Komendanta Głównego Policji mł. insp. Katarzyna Nowak. Mężczyzna podejrzewany jest o handel fentanylem.

Jak przekazała mł. insp. Katarzyna Nowak, policjanci zatrzymali ponadto cztery osoby oraz zabezpieczyli fentanyl. „Czynności trwają" – dodała rzeczniczka Komendanta Głównego Policji.

Mazowiecka policja poinformowała z kolei, że w trakcie wtorkowej realizacji sprawy dotyczącej nielegalnego obrotu fentanylem funkcjonariuszy z Mazowsza wspierali policjanci z SPKP w Lublinie i SPKP w Gdańsku, a wśród zatrzymanych są dwie kobiety i 55-latek z Żuromina.

„Do zatrzymań doszło w Żurominie i na terenie woj. lubelskiego. Na razie ujawniono i zabezpieczono ponad 300 plastrów zawierających opioid" – napisała na platformie X mazowiecka policja.

Cztery zatrzymane osoby mają zostać przesłuchane w Prokuraturze Rejonowej w Mławie. „Od wczesnych godzin porannych w sprawie obrotu znaczną ilością środków odurzających w postaci fentanylu prowadzone są czynności procesowe. Na dziś zaplanowano przesłuchanie i ogłoszenie zarzutów co najmniej dwóm z zatrzymanych osób. Na jutro zaplanowane są czynności z kolejnymi zatrzymanymi osobami, a finalnie zostanie podjęta decyzja, czy zastosować środki zapobiegawcze i jakie" – wyjaśnił Prokurator Rejonowy Marcin Bagiński.

Dodał, że tzw. „żuromiński duch" to 55-letni Jarosław D., mieszkaniec Żuromina.

Przypomniał, że pod koniec maja policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców Żuromina w wieku 34 i 35 lat podejrzanych o udział w handlu fentanylem. „To jest to samo śledztwo" – potwierdził prok. Bagiński.

Jak informował PAP szef mławskiej prokuratury, do zatrzymania 34– i 35-latka doszło w wyniku ustaleń policji.

„W sprawie zostało wszczęto śledztwo z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty uczestniczenia w obrocie znaczną ilością środków odurzających w postaci kilkudziesięciu plastrów zawierających fentanyl" – mówił prokurator Bagiński.

Szef mławskiej Prokuratury Rejonowej podkreślał, że obaj podejrzani, którzy decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące, podczas przesłuchania „złożyli wyjaśnienia, które będą weryfikowane na dalszym etapie śledztwa".

Z kolei jak przekazała wcześniej rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska 34– i 35-latka ujęto w centrum Żuromina, gdy jechali samochodem. „Policjanci zabezpieczyli przy zatrzymanych kilkadziesiąt plastrów przeciwbólowych, z których można pozyskać fentanyl" – podkreślała podinsp. Kucharska.

Wyjaśniła jednocześnie, iż już od pewnego czasu funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu „zajmowali się sprawą nielegalnego handlu fentanylem m.in. na terenie Żuromina". Zaznaczyła też, że sprawa związana z zatrzymaniem obu mężczyzn „jest rozwojowa".

Fentanyl to silny opioidowy lek przeciwbólowy. Można go dostać wyłącznie na receptę. Staje się jednak w Polsce coraz popularniejszym narkotykiem. Od 17 czerwca Centrum e-zdrowia monitoruje codziennie preskrypcję leków psychotropowych i narkotycznych, w tym fentanylu, bo w obrocie jest coraz więcej takich recept.

Od początku 2024 r. Główny Inspektorat Sanitarny zanotował 48 przypadków zatruć tą substancją. W lutym po fentanylu zmarły trzy osoby w Żurominie (woj. mazowieckie), a pod koniec zeszłego roku jedna w Poznaniu.

I zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Radomiu insp. Piotr Janik informował w ubiegłym tygodniu, że policja analizuje każdą sprawę, w której dostaje choćby jak najmniejszy sygnał, że może mieć to związek z fentanylem. Odniósł się też do informacji medialnych o spowodowanych rzekomo przez przedawkowanie fentanylu 30 zgonach w Żurominie.

„Analizujemy sprawy z 11 lat. Postępowania się toczą i nie mogę nic więcej na ten temat powiedzieć" – dodał policjant.

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych związanych z fentanylem, w ich toku ustalono 22 podejrzanych. Policjanci zaznaczyli, że liczba prowadzonych w tych sprawach postępowań stanowią marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce. Tylko w 2023 roku policja wszczęła 37 728 postępowań ws. narkotyków.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama