Była prezes AK AW: spotkanie z Janem Pawłem II było „iskrą”, która pobudziła mnie do zaangażowania w Kościele

„Spotkanie z Janem Pawłem II było «iskrą», która poprowadziła mnie dalej w życiu. «Iskrą», która pobudziła do zaangażowania w Kościele” – mówi Opoce w przededniu 10. rocznicy kanonizacji papieża-Polaka Elżbieta Olejnik, członek Zarządu Krajowego i Rady Krajowej Akcji Katolickiej.

W rozmowie z Opoką Elżbieta Olejnik, członek Zarządu Krajowego i Rady Krajowej Akcji Katolickiej oraz była prezes zarządu AK AW w latach 2009-2021 przyznaje, że św. Jan Paweł II jest postacią, która wywarła na jej życie i zaangażowanie w Kościele ogromny wpływ. „Miałam to szczęście, a właściwie tę łaskę, że kilka razy uczestniczyłam w audiencjach i uroczystościach z Papieżem. Dwa spotkania pozostawiły szczególny ślad w mojej pamięci i w sercu” – mówi.

„Podczas audiencja w Sali Klementyńskiej w Watykanie, w maju 1986 roku miałam okazję spotkać osobiście Ojca Świętego. Papież uśmiechnął się, zapytał, skąd jestem i trzymając moją dłoń, patrzył na mnie wzrokiem łagodnym, ale było w tym spojrzeniu coś przenikliwego, co trudno określić” – wspomina. „Po latach mogę powiedzieć, że była to «iskra», która poprowadziła mnie dalej w życiu. «Iskra»,, która pobudziła mnie do zaangażowania w Kościele: najpierw w pracach II Synodu Plenarnego, a potem w Akcji Katolickiej, którą współtworzyła od początku reaktywowania stowarzyszenia, i z którą związana jest do dziś. Trzeba też podkreślić, że  o reaktywowanie Akcji Katolickiej w Polsce, po 50 latach przymusowej przerwy, upomniał się Papież” – podkreśliła.

W rozmowie z Opoką przyznaje, że po śmierci papieża-Polaka czuła jego opiekę i towarzyszenie.

„Miałam także swój udział w pozyskaniu relikwii św. Jana Pawła II dla parafii Św. Michała Archanioła w Warszawie, której byłam parafianką. W tym czasie Akcja Katolicka miała problemy lokalowe. Musieliśmy opuścić dotychczasową siedzibę przy ulicy Dziekaniej, w związku z realizacją Muzeum Archidiecezjalnego, a nasza nowa lokalizacja była bardzo trudna. Część biura miałam w domu. Byłam prezesem Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej. Kiedy przyjechałam z relikwiami późnym wieczorem do domu, położyłam je na stole, na którym było trochę dokumentów akcyjnych. I powiedziałam: Ojcze Święty przepraszam za te papiery. Proszę, pomóż Akcji otrzymać dobrą siedzibę. Była to połowa listopada, a w styczniu następnego roku dowiedziałam się, że mamy przyznaną nową, wygodną, elegancką siedzibę właśnie w starej plebanii parafii św. Michała.  Jestem przekonana, że stało się tak za przyczyną Św. Jana Pawła II” – mówi.

Członek Zarządu Krajowego i Rady Krajowej Akcji Katolickiej przyznaje, że w swojej działalności wiele miejsca poświeciła świętemu papieżowi, który jest głównym patronem Akcji Katolickiej, a także obronie jego dobrego imienia.

„To były cotygodniowe audycje w Radiu „Józef” zatytułowane „Nauczanie Jana Pawła II”, to były artykuły w miesięczniku   Akcji Katolickiej „Wierzyć Życiem”  przybliżające  encykliki papieskie,  przemówienia papieskie, to były konferencje poświęcone Janowi Pawłowi II. We wrześniu 1998 roku zorganizowałam pierwszą pielgrzymkę Akcji Katolickiej do Papieża Polaka. Spotkanie miało miejsce w Castel Gandolfo. Akcja Katolicka Archidiecezji Warszawskiej jako pierwsza postarała się o pozyskanie relikwii naszego Patrona. Z okazji beatyfikacji i kanonizacji wydrukowaliśmy plakaty, które były rozprowadzane w parafiach przez członków Akcji Katolickiej i umieszczane w oknach. Wydrukowane były również obrazki i karty z modlitwą do Świętego. Jestem autorem publikacji, w której przedstawiona jest historia odrodzonej Akcji Katolickiej i przemówienia Jana Pawła II skierowane do nas” – mówi.

Przyznaje, że św. Jan Paweł II był i jest dla członków Akcji Katolickiej wielką inspiracją. „Przemówienia, które kierował do Akcji Katolickiej były i są zachętą do działania. Jesteśmy obrońcami św. Jana Pawła II i jego nauczania” – mówi.

 

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama