Aleksander Bańka: w dokumencie Synodu misyjność to reewangelizacja osób już ochrzczonych

Synod „jest rzeczywistością, która mówi o tym, jak wiele jest ludzi zakochanych w Kościele” – stwierdził bp Sławomir Oder podczas konferencji przed jesienną sesją. Oprócz prof. Bańki i bp. Odera, Polskę reprezentować będą także abp Józef Górzyński, bp Jacek Grzybowski oraz kard. Grzegorz Ryś. Obrady Synodu rozpoczną się 2 października.

„Jest to rzeczywistość, która napełnia mnie spokojem ducha i nadzieją” – stwierdził bp Oder. Zdaniem biskupa gliwickiego, „Synod pokazuje niezwykłą witalność Kościoła”. Dodał, że sam fakt istnienia Synodu i forma jego przeprowadzania zaproponowana przez papieża Franciszka oraz odpowiedź, jaką znalazło zaproszenie Ojca Świętego w Kościołach lokalnych na wszystkich kontynentach,

„jest rzeczywistością, która mówi o tym, jak wiele jest ludzi zakochanych w Kościele, jak wiele jest ludzi przeżywających Kościół jako swój dom i jako swoje miejsce, oraz jako miejsce realizacji własnego powołania, budowania relacji”.

Hierarcha zauważył, że wielu stawia krzyżyk na tej rzeczywistości, jaką jest Kościół, „a Synod pokazuje, jak ta rzeczywistość jest bogata, żywa, fascynująca i prowokująca do nowego myślenia”.

Bp Oder podkreślił, że wizja, która wyłania się z tego Synodu, to „rzeczywistość, w której jesteśmy ustawieni jedni do drugich, wierni do pasterzy, patrząc sobie w twarz, ale ten proces musi przybrać inny kierunek: patrząc sobie w twarz, słuchając się, musimy w pewnym momencie zwrócić się w jedną stronę, tam, gdzie wspólnie idziemy”. „A tym kierunkiem jest nic innego, jak nasze zbawienie” – podkreślił.

Bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy warszawsko-praski odpowiedzialny za Synod o synodalności w swojej diecezji przyznał, że w spotkał się z ogromnym odzewem ludzi i całych wspólnot, które zaangażowały się w prace synodalne.

Bp Grzybowski przypomniał, że powstało sześć raportów – ze wszystkich kontynentów oraz z Bliskiego Wschodu. „W Kościele trzeba umieć spojrzeć od strony szerszej, globalnej. Trzeba zobaczyć to, co jest specyfiką Kościołów lokalnych, co jest ich cierpieniem, co jest ich zranieniem, co jest ich trudnością, jak i zobaczyć to, co nas wszystkich łączy, co jest próbą zrozumienia, że Kościół jest uniwersalny, powszechny, katolicki, we wszystkich wspólnotach, kontynentach, diecezjach i parafiach” – ocenił.

„Do istoty Synodu należy kwestia synodalności, czyli pewnego sposobu bycia Kościołem i budowania relacji, fundamentalnego do tego, by Kościół mógł się adekwatnie odnaleźć we współczesnych czasach” – podkreślił z kolei prof. Bańka.

Prof. Bańka zwrócił uwagę, że dokument Instrumentum laboris (IL) na drugą sesję synodalną w Rzymie koncentruje się na tym, „jak być bardziej Kościołem w misji”. Dodał, że misyjność jest w nim rozumiana bardziej jako reewengelizacja osób już ochrzczonych niż jako misje do niewierzących.

W jesiennej sesji Synodu weźmie udział sześciu Polaków. Konferencja Episkopatu Polski powołała metropolitę warmińskiego abp. Józefa Górzyńskiego, biskupa gliwickiego Sławomira Odera oraz bp. Jacka Grzybowskiego z diecezji warszawsko-praskiej. Z nominacji papieskiej w obradach weźmie udział kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Natomiast prof. Aleksander Bańka będzie jednym ze świeckich przedstawicieli Europy. Jako prefekt Dykasterii ds. Miłosierdzia w Synodzie będzie uczestniczył także kard. Konrad Krajewski.

Druga sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja” odbędzie się w dniach od 2 do 27 października w Rzymie. Poprzedzą ją dwudniowe rekolekcje, które odbędą się w Watykanie.

Źródło: BP KEP

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama