Reżyser o filmie „Powołany 2”: zachęca, by w życiu być oryginałem, a nie kserokopią

„Film „Powołany 2” ma prowokować widzów do stawiania pytań o swoją życiową drogę. Pomóc mają w tym cztery inspirujące historie nawróceń: gangstera, międzynarodowej modelki, narkomana i niedoszłego samobójcy” – mówi w rozmowie z Opoką o fabularyzowanym dokumencie reżyser, Jan Sobierajski. Film wchodzi do kin 1 marca.

Przedpremierowy pokaz filmu „Powołany 2” z udziałem aktorów i twórców miał miejsce 20 lutego w Multikinie w Złotych Tarasach. Reżyser, Jan Sobierajski wyjaśnił, że projekt filmowy „Powołany” – zarówno pierwsza jak i druga część – jest odpowiedzią na niepokojące zmiany społeczne tj. rosnąca liczba rozwodów czy samobójstw wśród młodych.

„Zmienia się model otaczającego nas świata. Doświadczamy ogromnej transformacji społeczeństwa, która stawia przed nami nowe wyzwania. Wzrasta liczba rozwodów i rodzin rozbitych. Coraz więcej dzieci wychowuje się bez ojca lub matki. Tacy ludzie często nie mają skąd czerpać właściwych wzorców postaw i zachowań. Film „Powołany” i „Powołany 2” to bardzo konkretna odpowiedź na te społeczne zmiany, na które musimy reagować” – mówił reżyser podczas przedpremierowego pokazu.

Wyjaśnił, że po premierze „Powołanego”, dostępnego na kanale YouTub, ekipa filmowa dostawała wiele zapytań o pokazy kinowe. „Było to również zaskoczeniem dla kin, że pomimo dostępności on-line zgłaszają się całe grupy widzów, którzy chcą kupić bilet i obejrzeć „Powołanego” na dużym ekranie. I rzeczywiście udzielaliśmy licencji na pokazy kinowe. To był dla nas wyraźny sygnał, że jest potrzeba, aby tak wartościowe filmy mogły być grane w kinie” – powiedział.

W rozmowie z Opoką reżyser wyjaśnił, że film „Powołany 2” ma prowokować widzów do stawiania pytań o swoje powołanie. Służyć mają temu cztery spektakularne historie – świadectwa przemiany życia. O swojej drodze do Boga opowiada: Paweł Cwynar – nawrócony gangster, Klaudia Tołłoczko – międzynarodowa modelka, Dobrobir Makowski – były narkoman, który dziś pomaga osobom uzależnionym wyjść z nałogu i Bartek Krakowiak, który chciał popełnić samobójstwo na warszawskim Mokotowie, ale zdecydował się na pieszą pielgrzymkę do Medjugorie, gdzie przemienił swoje życie.

„Historie do tego filmu wybieraliśmy przez kilka lat, one są na tyle mocne, że każdy widz odnajdzie w nich cząstkę siebie. To historie osób, które przegrały swoje życie, ale dzięki łasce Boga powstały z kolan i stały się inspiracją dla wielu ludzi na całym świecie” – mówi w rozmowie z Opoką reżyser Jan Sobierajski.

W ocenie reżysera, historie opowiedziane w „Powołanym 2” są żywym przykładem słów bł. Carlo Acutisa, że wszyscy rodzimy się jako oryginały, ale wielu umiera jako kserokopie.

„Każdy człowiek szuka swojego powołania, warto, żeby je odkrył, bo to jest plan Boga wpisany w nasze serce. Jestem przekonany, że ukazane w filmie historie zmuszają widza do tego, by rozpoczął to poszukiwanie, a wtedy rozpocznie się prawdziwa droga do szczęścia” – mówił reżyser, dodając, że film jest skierowany nie tylko do młodych, ale także do rodziców i opiekunów, którzy mierzą się z wychowawczymi problemami. „Dostaliśmy bardzo dobrą opinię od Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, co oznacza, że film jest bardzo dobrym materiałem prospołecznym dla szkół” – dodał.

Jakub Dmochowski, grający jedną z głównych ról, filmowego Arka, w rozmowie z Opoką wyraził nadzieję, że film ma szansę trafić do młodych ludzi.

„W warstwie fabularnej jest to z pewnością film o młodych ludziach, grupie nastolatków, wkraczających w dorosłe życie. Mają swoje problemy, zawody miłosne, perypetie. Na swoje drodze spotykają granego przez Marcina Kwaśniego księdza. Mam głęboką nadzieję, że część fabularna, w której wziąłem udział, ze względu na język i zabawny sposób opowiadania historii, dotrze do młodych” – mówił. „Szczególnie jest to ważne, w czasach, gdy Kościół ma nienajlepszą prasę” – dodał.

Obecna na przedpremierowym pokazie Klaudia Tołłoczko, w rozmowie z Opoką zdradziła, że opowiedziana przez nią historia nawrócenia, która wiązała się z porzuceniem kariery w modelingu, pomaga innym w zrobieniu „kroku naprzód” w stronę Boga.

„Świadectwo w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne, by zbudować społeczeństwo. Wiele osób jest w stanie utożsamić się z moją historią i pomaga im ona zrobić krok naprzód. Zostawiłam pieniądze i karierę w modelingu, która dawała mi pozorne szczęście. Postanowiłam przejść na stronę światła i zsynchronizować się ze swoim sercem” – mówiła była fotomodelka, jednocześnie przyznając, że życie „z Bogiem” nie oznacza braku popełniania błędów. „Zdarzają się różnego rodzaju walki duchowe i słabości, ale mimo to czuję się spełniona – zajmuję się dietetyką, studiuję chrześcijański coaching. Jestem przekonana, że dzięki różnym trudnym doświadczeniom odnalazłam szczęście i spełnienie” – dodaje.

Na dużym ekranie, historią swojego życia dzieli się także „nawrócony gangster” –  Paweł Cwynar. Wychowywany w dobrej rodzinie, jako nastolatek wychodził nocą na ulice, szukając wrażeń. Tam spotkał przestępców, którzy wprowadzili go w kryminalny świat. Demoralizacja doprowadziła go do pobytu w wielu więzieniach. Po kilku latach udało mu się wejść do pierwszej ligi gangsterów w Polsce. Był szefem grupy przestępczej i prowadził interesy od Maroka aż po Moskwę. Decyzją sądu został zatrzymany przez antyterrorystów z CBŚ. W więzieniu, czytając Bibilię, doznaje przemiany. Po wyjściu na wolność, oddał wszystko, co zyskał przestępczym stylem życia. Odkrył w sobie wielki talent pisarski, a jego książki stały się bestsellerami. Dzisiaj należy do Zakony Rycerzy Jana Pawła II, decyzją przełożonych chodzi do więzień, zakładów poprawczych i szkół, ostrzegając innych przed wejściem na drogę przestępczą.

„Jestem narzędziem w ręku Boga, Bożym zapalnikiem” – komentuje w rozmowie z Opoką. „Na podstawie swojego życia świadczę o tym, że nikt, kto zaufa Bogu, nie zawiedzie się, tak jak ja się nie zawiodłem. Ta praca w winnicy pańskiej służy jednemu – wyrywania dusz ludzkich diabłu, bo dziś o nie toczy się ogromna walka” – dodał.

Premiera fabularyzowanego filmu „Powołany 2” będzie miała miejsce 1 marca. Film w reżyserii Jana Sobierajskiego trwa 90 minut. W rolach głównych: Jakub Dmochowski, Marcin Kwaśny, Henryk Gołębiewski, Wiktoria Gąsiewska, Mateusz Gąsiewski, Alicja Ostolska, Patryk Cebulski, Anna Nieciąg i Patryk Smarski. Bohaterami prawdziwych historii są: Bartłomiej Krakowiak, Dobromir Makowski, Klaudia Tołłoczko, Paweł Cwynar.

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama