Tatry nadal rekordowo popularne. Ponad 4,5 mln turystów w 2023 r.

4 mln 510 tys. turystów odwiedziło Tatrzański Park Narodowy w 2023 r. – wynika z danych TPN. Najwięcej wejść, ponad 912 tys., odnotowano w sierpniu, a największą popularnością cieszy się nieprzerwanie Morskie Oko i Kasprowy Wierch.

TPN prowadzi monitoring ruchu turystycznego na podstawie sprzedanych biletów wstępów na szlaki. Do statystyk dolicza się również osoby zwolnione z opłat za wejście, czyli np. mieszkańców gmin powiatu tatrzańskiego oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

„Frekwencja za rok ubiegły jest nieco wyższa niż w 2022 roku, ale są to wyniki zbliżone do tych z kilku ostatnich lat, więc można powiedzieć, że już kolejny rok frekwencja utrzymuje się na poziomie około 4,5 mln wejść rocznie” – zauważyła Magdalena Zwijacz z TPN.

„Obserwujemy wzrost liczby wejść rodzin legitymujących się Kartą Dużej Rodziny. Systematycznie także rośnie zainteresowanie zakupem biletów online” – dodała.

Przedstawicielka TPN podkreśliła, że nie zmienia się popularność Morskiego Oka i Doliny Kościeliskiej. Nad słynne tatrzańskie jezioro pod Mięguszowieckimi Szczytami dotarło w ubiegłym roku niemal 700 tys. osób. Wysoką frekwencją cieszył się również Kasprowy Wierch. Tylko kolejką linową na ten szczyt dotarło ponad 564 tys. osób

Natomiast do Doliny Kościeliskiej wybrało się w 2023 r. ponad 488 tys. turystów, a sąsiednią Doliną Chochołowską wędrowało, według statystyk, ponad 273 tys. osób. Bardzo dużą popularność wśród turystów miała także leżąca u podnóży Giewontu Dolina Strążyska, którą w ubiegłym roku odwiedziło ponad 295 tys. osób.

Zgodnie ze statystykami TPN najwięcej turystów odwiedziło Tatry w rok po pandemii, czyli w 2021 r. – wówczas na górskie szlaki weszło 4 mln 600 osób. Rok wcześniej było to odpowiednio 3 mln 300 tys. Dla porównania, w całym 2015 r. Tatry odwiedziło 3 mln 180 tys. turystów.

Tatrzański Park Narodowy powstał w 1954 roku i jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Ma ponad 21 tys. hektarów; około 70 proc. zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, a 30 proc. to murawy wysokogórskie, skały i wody. Ochroną ścisłą jest objętych prawie 11,5 tys. hektarów, w tym całe piętro hal i turni, piętro kosodrzewiny i częściowo lasy regla górnego i dolnego.

Turyści odwiedzający TPN mogą wędrować po 275 km znakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności: od bardzo łatwych po bardzo trudne, wyposażone w urządzenia asekuracyjne – łańcuchy, klamry i drabinki. Wysokogórskie szlaki łączą się w kilku punktach z bliźniaczym parkiem narodowym po stronie Słowackiej. (PAP)

autor: Szymon Bafia

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama