Transformacja energetyczna będzie nas kosztować 70 mld euro. Wiceminister klimatu zapowiada wydatki

To jest wielkie wyzwanie, aby nasze mieszkania i budynki użyteczności publicznej były ciepłe i tanie w utrzymaniu – powiedziała Anita Sowińska, wiceminister klimatu i środowiska.

Sowińska wzięła udział w konferencji „Inwestycje – Zielone Forum Możliwości” w Łodzi.

Nawet 70 mld euro rząd chce wydać na inwestycje w odnawialne źródła energii, sieci przesyłowe i termomodernizację – zapowiedziała.

„Rozmawiamy o pieniądzach, bo pieniądze, obok stanowienia prawa, są potężnym narzędziem, abyśmy mądrze prowadzili naszą politykę i realizowali nasze cele, a naszym celem jest bezpieczeństwo energetyczne. Żeby energia była dostępna dla wszystkich, ale również, by energetyka nie wpływała negatywnie na klimat” – powiedziała wiceminister klimatu .

Dodała, że w ciągu najbliższych kilku lat rząd zamierza wydać nawet 70 miliardów euro, pochodzące przede wszystkim ze źródeł europejskich, na inwestycje w wiatrowe i słoneczne źródła energii, na sieci przesyłowe i termomodernizację. „To jest wielkie wyzwanie naszego kraju, aby nasze mieszkania, nasze budynki użyteczności publicznej były ciepłe i tanie w utrzymaniu” – powiedziała Sowińska.

Wydawane pieniądze będą pochodziły z budżetu, opłat za emisję CO2 (Polska jest tu płatnikiem netto, w zeszłym roku nasze firmy zapłaciły 42 mld euro, a Polska dostała 24 mld euro) i z funduszy europejskich. Wśród celów minister klimatu wymieniła transport publiczny, zmieny w miastach i ochronę przyrody w nich oraz inwestycje w „błękitno-zieloną infrastrukturę”.

Jak powiedziano podczas konferencji, tylko w województwie łódzkim fundusz ochrony środowiska podpisał już umowy na prawie 2 mld zł w ramach programu „Czyste powietrze”.

W spotkaniu w Łodzi wzięło udział ponad 150 przedstawicieli samorządów z regionu łódzkiego, ale także z części Mazowsza i Wielkopolski.

 

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama