Od 15 marca do końca maja zamkniętych będzie cześć szlaków po polskiej i czeskiej stronie Karkonoszy. Powód? Okres lęgowy cietrzewi i sokołów wędrownych.
Cietrzew i sokół wędrowny są w Polsce objęte ścisłą ochroną. Wiosna to dla nich okres godowy, dlatego co roku w tym czasie Karkonoski Park Narodowy zamyka fragmenty szlaków turystycznych, aby nie niepokoić tych ptaków.
Według informacji przekazanych przez Karkonoski Park Narodowy, od 15 marca zamknięte zostaną:
szlak zielony od Mokrego Rozdroża przez Śnieżne Kotły do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem; szlak niebieski na odcinku Przełęczy Okraj przez Czoło i Kowarski Grzbiet do Skalnego Stołu; szlak zielony z Polany przez morenę Kotła Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego; szlak niebieski na odcinku przez Kocioł Małego Stawu od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia;
szlak żółty od Mokrego Rozdroża powyżej schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów;
szlak zielony od Czarnego Kotła Jagniątkowskiego do szlaku czarnego, Petrówki, do rozdroża Bażynowe Skały;
szlak zielony, Droga nad Reglami od Pielgrzymów do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym, czyli Rozdroża Pod Małym Szyszakiem w rejonie schroniska Odrodzenie.
Zamknięte fragmenty szlaków zostały oznakowane tabliczkami z sylwetką cietrzewia lub sokoła. Z tego samego powodu zamknięta – od 15 marca – jest cześć szlaków po czeskiej stronie Karkonoszy.
Populacja cietrzewia zanika w całej Europie, choć najlepiej ma się w Skandynawii. W Polsce ptaki te można spotkać jeszcze nad Biebrzą. Zimą cietrzewie zagrzebują się w śniegu i w razie zagrożenia nagle wyskakują spod niego całymi grupami i uciekają. Tokujące cietrzewie wydają odgłosy zwane bełkotaniem i czuszykaniem, które można usłyszeć przed świtem.
Sokół wędrowny jako ptak lęgowy jest w Polsce skrajnie rzadki, ale jedna z par zamieszkała kilka lat temu na Pałacu Kultury w Warszawie. Sokół wędrowny w locie poziomym osiąga prędkość 110 km/h, a w pionowym blisko 400 km/h.
Autor: Piotr Doczekalski
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.