Do podpisania ośmiopunktowej deklaracji doszło podczas rozmowy na żywo z liderem Konfederacji Sławomirem Mentzenem. Podpisana deklaracja mówi m.in. o walucie euro, nowych podatkach i przyjęciu Ukrainy do NATO. Mentzen nie powiedział, czy poprze rozmówcę w głosowaniu. „To wy zdecydujecie” – powiedział do swoich wyborców.
Rozmowa trwała półtorej godziny. Sławomir Mentzen powiedział w pewnym momencie, że transmisję internetową ogląda 300 tys. osób. Spotkanie relacjonowały na żywo także największe telewizje. Na wstępie prowadzący poprosił, by nie mówić o kontrkandydacie, Rafale Trzaskowskim.
Karol Nawrocki podpisał się pod ośmiopunktową deklaracją Sławomira Mentzena:
Ręce precz od węgla
W przypadku punktu dotyczącego podatków, kandydat nie był pewien, czy nie poparłby podatku katastralnego, o ile nie dotyczyłby on prywatnych osób.
Wątpliwości nie było w sprawie migracji.
„Islamska imigracja zawsze jest zła”
– powiedział Karol Nawrocki.
Nawrocki zgodził się z Menztenem, że w Polsce trudno jest dostać pozwolenie na broń. Dodał, że sam ma zezwolenie związane z tym, że jest poszukiwany przez Federację Rosyjską za usuwanie komunistycznych symboli.
Kandydat popierany przez PiS przyznawał rację prowadzącemu, gdy ten krytykował posunięcia rządu Prawa i Sprawiedliwości, takie jak powiązanie funduszu z unijnego funduszu odbudowy z praworządnością.
Pytany o zielony ład i energetykę, Nawrocki stwierdził:
„Ręce precz od węgla, dopóki nie mamy elektrowni atomowych”.
Wierzą, nie wierzą...
Mentzen pytał też o sprawę kawalerki, którą Nawrocki uzyskał od Jerzego, sąsiad z gdańskich Siedlec. Przyznał, że wyciągnięcie tej sprawy przez służby specjalne w czasie kampanii jest skandalem, ale dopytywał o szczegóły.
Według lewicowych mediów, obecny kandydat na prezydenta wyłudził mieszkanie od starszego człowieka w zamian za niedotrzymaną obietnicę opieki. Karol Nawrocki twierdzi z kolei, że pomagał Jerzemu przez lata, m.in. pomagając wykupić lokal komunalny. Jerzy z własnej woli miał zapisać mu mieszkanie. Podkreślił, że nawet mając już prawa do mieszkania, nie korzystał z niego, ale pozwolił Jerzemu tam mieszkać.
Sławomir Mentzen powołał się na badania, zgodnie z którymi 92 proc. wyborców PiS wierzy Nawrockiemu w tej sprawie, ale 97 proc. wyborców Konfederacji nie wierzy.
Legalny łomot
Prowadzący pytał też o ustawki, czyli walki kibiców, które – zdaniem Mentzena – powinny być legalne. Karol Nawrocki niechętnie o tym mówił. Opowiedział za to krótko, jak został bokserskim mistrzem Pomorza wagi ciężkiej, walcząc „w zapadłej hali Stoczniowca”.
Mentzen nie powiedział, czy poprzez w wyborach Karola Nawrockiego. „To wy zdecydujecie – powiedział do swoich wyborców. – Mam nadzieję, że pomogłem podjąć decyzję”.
Ani słowa o aborcji
W rozmowie nie pojawiło się ani jedno odniesienie do obrony życia poczętego. Nie mówiono też o kwestii przywilejów środowisk LGBT. Jedyną wzmianką o edukacji była to, kiedy Nawrocki stwierdził, że nie chciałby, aby historii uczyli go Belgowie, którzy nie rozliczyli się z historią króla Leopolda (odpowiedzialnego za zbrodnie w Kongo).
W sobotę 24 maja gościem Mentzena będzie Rafał Trzaskowski.