Już dziś, 12 kwietnia, w Górze Kalwarii odbędzie się Misterium Męki Pańskiej. Zwyczaj ten, wznowiony kilkanaście lat temu po 200-letniej przerwie, nawiązuje do misteriów pasyjnych, które były odgrywane w Nowej Jerozolimie – jak przeszłości nazywało się to podwarszawskie miasto.
Inscenizacja, która odbędzie się już po raz 12. jest największym na Mazowszu misterium pasyjnym. Początek w sobotę o godz. 15.00 na placu przed Ratuszem w Górze Kalwarii.
Przedsięwzięcie to ma przede wszystkim wymiar duchowy i ewangelizacyjny, ale też wspólnotowy i edukacyjny, ponieważ jednoczy w działaniu grupę ponad 100 osób, które poprzez słowo, muzykę i grę aktorską przypominają zarówno wydarzenia sprzed 2 tys. lat, jak i ich późniejszy, artystyczny wyraz charakterystyczny dla tego miasta.
Misterium to nowa odsłona teatru pasyjnego, który na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń w Górze Kalwarii.
„Dla jednych nasze Misterium niewątpliwie stało się już swoistą atrakcją turystyczną: rekonstrukcją historyczną do obejrzenia, a dla innych głębokim duchowym przeżyciem, czasem nawet prowadzącym do nawrócenia” – zaznaczają organizatorzy.
Tradycyjnie Misterium odbywa się w sobotę przed Niedzielą Palmową o godz. 15.00 na Rynku Miejskim Góry Kalwarii. W tym roku, który jest Rokiem Jubileuszowym dla całego Kościoła, po raz pierwszy odegrana zostanie scena Ostatniej Wieczerzy. Po niej kolejne, od Modlitwy w Ogrójcu poprzez poprzez sąd Piłata nad Jezusem i Drogę Krzyżową – spotkanie Jezusa z Matką, scenę Szymona Cyrenejczyka, Weroniki, płaczących Niewiast, Kuszenie Judasza – aż do Ukrzyżowania.
Zabrzmią przejmujące pieśni, autorstwa poety i pieśniarza Jacka Kowalskiego, napisane specjalnie dla Misterium.
Stroje, dekoracje, rekwizyty zostały wykonane podczas wielotygodniowych przygotowań własnymi siłami Bractwa Misterium Męki Pańskiej, które zostało założone dla kultywowania duchowości pasyjnej. Inspiracją do powstania Bractwa stała się idea Nowej Jerozolimy, zapoczątkowana przez bp. Stefana Wierzbowskiego w 1670 r. w formie miasta-kalwarii, a wskutek niepomyślnych zdarzeń historycznych zniszczona i zapomniana.
Bractwo działa przy sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach. Tam właśnie spoczywa założyciel Zgromadzenia Księży Marianów i wielki czciciel Chrystusa cierpiącego.
Tradycja misteriów w Górze Kalwarii sięga XVII wieku, kiedy to miasto było najważniejszym sanktuarium pasyjnym na terenie Mazowsza.
Góra Kalwaria jako Nowa Jerozolima aż do rozbiorów cieszyła się sławą religijnej stolicy Mazowsza. Została ulokowana na planie krzyża, a jej plan ulic miał odtwarzać schemat ulic prawdziwej Jerozolimy.
Do kalwaryjskich kapliczek przez lata ciągnęły tłumy rozmodlonych pątników. Od założenia miasta wszyscy mieszczanie zobowiązani byli do modlitw, do czynnego uczestnictwa w misteriach, Drogach Krzyżowych, adoracjach i do tworzenia bractw religijnych.
W czasie rozbiorów zaborcy robili wszystko, by wykorzenić duchowy charakter miasta. Skasowali zakony urzędujące w mieście, rozwiązali bractwa, zniszczyli kapliczki. Aby nazwa miejscowości nie kojarzyła się z Jerozolimą, powrócono do starej nazwy: Góra.
Dziś po pasyjnych stacjach nie pozostało wiele; z ponad setki dawnych kapliczek ocalało tylko kilka zgruchotanych rzeźb i fundamentów budowli.
Szczegóły na stronie: kalwaria-mazowsza.org
Źródło: KAI