Nawrocka i Trzaskowska. Kobiety, które inaczej rozumieją służbę społeczeństwu

Dwie kobiety, dwa światy – Małgorzata Trzaskowska i Marta Nawrocka różnią się niemal wszystkim. Jedna wypisała dzieci z lekcji religii, a jej syn nie przystąpił do Pierwszej Komunii Świętej. Druga – urzędniczka skarbowa z pierwszej linii walki z przestępczością gospodarczą, matka trójki dzieci, podkreślająca przywiązanie do rodziny. Poznaj dwie kandydatki na pierwsze damy RP.

Marta, żona Karola Nawrockiego urodziła się w 1986 roku w Gdańsku. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Od 18 lat związana z administracją skarbową – najpierw jako funkcjonariuszka Służby Celnej, a od 2017 roku z Krajową Administracją Skarbową. Specjalizuje się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej, w tym kontroli przemysłu paliwowego i spirytusowego oraz walki z nielegalnym hazardem. Bierze udział w operacjach terenowych - siłowych wejściach, zatrzymaniach i konwojowaniu przestępców. Przeszła szkolenie w obsłudze broni i technikach interwencji.

Moja codzienność to nie jest siedzenie za biurkiem, czasem przeżywam sceny jak z filmu sensacyjnego. Pracujemy w grupie, która zajmuje się tzw. realizacją, czyli mówiąc wprost, wchodzimy z bronią do miejsc, w których mogą się znajdować nielegalne automaty. Czasem wiąże się to z wyważaniem drzwi, czasem trzeba kogoś obezwładnić i zatrzymać siłą. Takimi przestępstwami zajmują się niebezpieczne grupy mafijne, ten proceder przynosi im ogromne zyski, które, gdyby były opodatkowane, powinny trafiać do budżetu. Te grupy walczą o swoje wpływy wszelkimi metodami, często poza prawem. Aby być skuteczną, muszę także dużo ćwiczyć i zachować sprawność fizyczną. Często bywam też na strzelnicy, bo umiejętność posługiwania się bronią jest bezwzględnie wymagana w mojej pracy – opowiada o swojej pracy w tygodniku „Sieci”.

Dzięki pracy jej formacji luka VAT-owska zmniejszyła się w latach 2015-2023 z 24 proc. do poniżej 5 proc., a wpływy z VAT wzrosły o ponad 160 miliardów złotych. Opisano, że Nawrocka pracuje na stanowisku młodszej ekspertki Służby Celno-Skarbowej i zarabia ok. 5,5 tys. zł brutto. 

Marta Nawrocka jest mamą trójki dzieci – Daniela, Antoniego i Katarzyny. Rodzina uwielbia spędzać razem czas.

Nasz dom to trzypokojowe mieszkanie w bloku. Dobrze się tu czujemy. A dom rozumiany jako nasza wspólnota jest czymś najcenniejszym, co zbudowaliśmy. To miejsce pełne zgiełku, radości, zabaw, normalnego rodzinnego życia, które toczy się codziennie do późnych godzin – podkreślała na łamach „Sieci”.

Małgorzata, żona Rafała Trzaskowskiego, urodziła się w 1978 roku i pochodzi z Rybnika i jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Pracowała w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy, zajmując się m.in. promocją i rozwojem gospodarczym.

Od momentu gdy mąż objął stanowisko prezydenta Warszawy, udziela się społecznie. Współpracowała m.in. z Fundacją Feminoteka, prowadziła warsztaty edukacyjne w szkołach. Małgorzata jest zatrudniona w firmie powiązanej personalnie z fundacją  „Twój Głos Jest Ważny” odpowiedzialną za spoty atakujące polityków opozycji, w tym Karola Nawrockiego. Jak informowały media pieniądze na tę kampanię dają także spółki Skarbu Państwa.

Małgorzata i Rafał Trzaskowscy poznali się w 1997 roku w Kolegium Europejskim w Natolinie. Pobrali się w 2002 roku i doczekali dwójki dzieci: córki Aleksandry, która przyszła na świat w 2004 r., oraz syna - Stanisława, który urodził się w 2009 r. Para świadomie zrezygnowała z lekcji religii dla dzieci. Ponadto ich syn nie przystąpił do pierwszej komunii.

W rozmowie z Onetem opowiedziała o traumie związanej z utratą ciąży. Jak mówiła, lekarze byli zmuszeni wywołać u niej przedwczesny poród: Gdyby do tej straty doszło teraz, nie zdecydowałabym się po raz kolejny zajść w ciążę, bo z prawem, które obecnie obowiązuje, bałabym się o moje zdrowie i życie. 

Zarówno Marta Nawrocka, jak i Małgorzata Trzaskowska to kobiety, które mogą stać się symbolem nowoczesnej roli pierwszej damy w Polsce. Mimo że rola pierwszej damy RP jest nieformalna, to ma realny wpływ na to, jak wygląda i działa prezydentura – zarówno w oczach obywateli, jak i na arenie międzynarodowej.

Źródło: RMF24, Sieci, Onet 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama