Czarnogóra i Albania oficjalnie dołączą do Inicjatywy Trójmorza jako stowarzyszone państwa uczestniczące, a Turcja i Hiszpania dołączą do nas jako strategiczni partnerzy – zapowiedział w Belwederze prezydent Andrzej Duda.
Szczyt Trójmorza rozpoczął się w Warszawie w poniedziałek, a główne dyskusje zaplanowano na wtorek. W spotkaniu przywódców krajów Europy Środkowej bierze udział kilkunastu premierów i prezydentów. W poniedziałek w Belwederze odbyło się spotkanie biznesowe wysokiego szczebla z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Chorwacji Andreja Plenkovićia oraz Sekretarzem Energii USA Chrisa Wrighta.
Szczytowi będzie też towarzyszyć Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza.
Szybki rozwój
Na liście Projektów Priorytetowych Trójmorza znajduje się 140 przedsięwzięć z dziedziny transportu, energetyki i cyfryzacji. Część z nich została już wdrożona w całości. Do najistotniejszych z perspektywy strategicznych interesów Rzeczypospolitej należą: interkonektory gazowe z Litwą i Słowacją, droga ekspresowa Via Carpatia, kolejowy korytarz sieci bazowej TEN–T Bałtyk–Adriatyk oraz Rail–2–Sea – połączenie kolejowe pomiędzy portami w Gdańsku i Konstancy.
„Nie ma żadnych wątpliwości, że Inicjatywa Trójmorza stała się najważniejszą platformą regionalnej współpracy w naszej części Europy, moim zdaniem także w Unii Europejskiej. Jesteśmy siłą napędową europejskiej ekonomii i świetnym miejscem dla inwestycji w obecnych niespokojnych czasach”
– uważa prezydent Duda.
W lutym w Dubaju Andrzej Duda podkreślał, że Trójmorze to jeden z najszybciej rozwijających się regionów na świecie, z prognozowanym wzrostem PKB o 35 proc. do 2030 r.
„Dzięki tej współpracy powstają strategiczne szlaki transportowe, takie jak Via Baltica, Rail Baltica czy Via Carpatia – korytarze łączące Europę Środkową z resztą kontynentu i tworzące bramę dla inwestycji z Bliskiego Wschodu i Afryki” – mówił.
Lepiej za Republikanów
Powołanie Inicjatywy Trójmorza zainicjowali prezydenci Polski Andrzej Duda i Chorwacji Kolinda Grabar–Kitarović podczas spotkania przywódców państw regionu na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku w 2015 r. Inauguracyjny szczyt Inicjatywy odbył się w Dubrowniku w 2016 r.
Inicjatywa początkowo skupiała 12 państw członkowskich UE: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. W 2023 r. grono to powiększyło się o Grecję i
liczy obecnie 13 państw uczestniczących oraz 2 stowarzyszone państwa uczestniczące – Ukrainę i Mołdawię. Partnerami strategicznymi Inicjatywy Trójmorza są Stany Zjednoczone, Japonia, Komisja Europejska i Niemcy.
Od początku kluczowe było wsparcie USA, którym zależało na handlu węglowodorami z naszym regionem Europy. Zainteresowany przedsięwzięciem był prezydent Donald Trump. Po zmianie władzy Demokraci mniej angażowali się w Trójmorze. Powrót Trumpa daje nadzieje na to, że inicjatywa będzie funkcjonować.
Źródła: prezydent.pl, wpolityce.pl
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.