Ponad połowa wyborców Nawrockiego regularnie praktykuje wiarę. Trzaskowskiego – tylko 17,5 proc.

Rafała Trzaskowskiego popiera 17,5 proc. regularnie praktykujących; Karola Nawrockiego – 59,4 proc. To wyniki badania przeprowadzonego po pierwszej turze wyborów na zlecenie Telewizji Republika.

Badanie exit poll przeprowadziła Ogólnopolska Grupa Badawcza na zlecenie Telewizji Republika. Badanie zostało przeprowadzone w dniu wyborów pod lokalami wyborczymi. Wyniki zaprezentowano podczas wieczoru wyborczego w Telewizji Republika. Badanych pytano m.in. o wiek, miejscowość, z której pochodzą, poglądy oraz wiarę.

Z badań wynika, że kandydata Koalicji Obywatelskiej, Rafała Trzaskowskiego poparło w pierwszej turze 17,5 proc. osób, które deklarują się jako osoby regularnie praktykujące. Odsetek regularnie praktykujących w przypadku Karola Nawrockiego wynosi 59,4 proc. Na kandydata KO co trzeci głosujący deklarował się jako osoba niepraktykująca – 37,5 proc., 22,4 proc. stanowili niewierzący.

W przypadku kandydata popieranego przez PiS odsetek osób niepraktykujących stanowił – 14,3 proc., a niewierzący stanowili 2,6 proc.

Poglądy wyborców Rafała Trzaskowskiego – blisko połowa jego wyborców deklaruje poglądy centrowe – 48 proc., 25 proc. – lewicowe, 7,6 proc. – prawicowe. Co piąty badany nie potrafił stwierdzić, jakie ma poglądy.  

Z kolei jedna trzecia wyborców Karola Nawrockiego prezentuje poglądy prawicowe – 74 proc., lewicowe – 2,2 proc., centrowe – 6,2 proc., 17,4 proc. – nie potrafiło określić.

Struktura wyborców ze względy na wiarę i prezentowane poglądy jest pokłosiem programów wyborczych kandydatów i ich światopoglądu. Ciekawie „modelowych” wyborców zaprezentował CBOS na podstawie przeprowadzonego w lutym badania metodą zogniskowanych wywiadów grupowych.

„Modelowy wyborca Rafała Trzaskowskiego to osoba w wieku 30-40 lat, o wysokim statusie społecznym i materialnym, często bezdzietna, reprezentująca światopogląd lewicowo-liberalny. Wyborca PO lub Lewicy. Nowoczesny, otwarty na LGBT i migrantów. Jego aspiracje realizują się w obszarach nowoczesności, europejskości i globalizacji” – podkreśla CBOS.

Jak zaznaczono, portret wyborcy Karola Nawrockiego przedstawia osobę w wieku 40+, może to być też ktoś z szerszego spektrum wieku niż wyborca prezydenta Warszawy. 

„Osoba o mentalności małomiasteczkowej. Prorodzinna, konserwatywna, tradycyjna. Nie chce w Polsce migrantów. Ceni polskość-lokalność. Ogląda TV Republika” – czytamy.

Osoby przywiązane do rodziny, Kościoła i sprzeciwiające się aborcji, imigrantom oraz związkom jednopłciowym postrzegają Karola Nawrockiego jako „bliskiego sobie polityka”. Jak wskazano, elektorat Nawrockiego to głównie „osoby słabiej wykształcone, emeryci, beneficjenci programów socjalnych i bezrobotni”, co wzmacnia jego obraz jako obrońcy klasy niższej.

Badani wskazali także wady i zalety zarówno Nawrockiego, jak i Trzaskowskiego.

Zdaniem badanych, Nawrockiego obciążają: niedookreśloność, niezdecydowanie czy niesamodzielność – wskazano. „Karol Nawrocki nie ma dostatecznie ukształtowanej politycznej formy ani treści, jest zatem postrzegany przez badanych jako polityk na bieżąco lepiony z gliny" – zaznaczono.

Z kolei Rafał Trzaskowski jest kojarzony z „progresywną agendą”. Wymieniono m.in. takie kwestie jak związki partnerskie, aborcję czy działania na rzecz ochrony środowiska. Według CBOS, jego zwolennikami są „osoby samodzielne, przedsiębiorcze, wykształcone, otwarte i krytycznie myślące”, zwłaszcza mieszkańcy dużych miast.

„Badani jako słabą stronę Rafała Trzaskowskiego wskazują brak asertywności, niesamodzielność i podatność polityka na wpływy ze strony Unii Europejskiej. Jako prezydent może w przyszłości posłusznie realizować zalecenie unijne dotyczące np. polityki ekologicznej, praw LGBT czy polityki migracyjnej” – zauważył CBOS.

Źródło: PAP, Telewizja Republika

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama