Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów. Potrzebna duchowa mobilizacja, by obronić chrześcijańskie wartości

W obliczu zbliżającej się II tury wyborów prezydenckich w Polsce, liczne środowiska katolickie podejmują działania duchowe, wzywając do modlitwy i postu w intencji Ojczyzny. Celem tych inicjatyw jest – jak podkreślają organizatorzy – troska o przyszłość kraju, jego wartości moralne i duchowe fundamenty.

W dniach od 19 maja do 1 czerwca sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu zaprasza do udziału w całodobowej modlitwie różańcowej. Inicjatywa zakłada, że każda osoba wybierze jedną godzinę modlitwy w ciągu doby i podejmie ją w intencji Polski. Uczestnicy mogą zgłaszać swój udział telefonicznie lub mailowo.

„Różaniec to potężna broń duchowa. Módlmy się przez całą dobę, prosząc przez wstawiennictwo Maryi o dobre wybory dla Polski” – mówi o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium w Toruniu.

Równolegle trwa dziewięciodniowa nowenna do bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, organizowana przez koalicję Katolicy z Karolem Nawrockim, która skupia ponad 28 organizacji katolickich. Modlitwa zakończy się 28 maja – w liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Tysiąclecia, dzień przed II turą wyborów.

Bogdan Romaniuk z Fundacji „Życiu Tak" i jeden z liderów KzKN, podkreśla, że dla katolików wybór kandydata nie powinien być neutralny światopoglądowo. 

„Głosując, powinniśmy kierować się troską o ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci” – zaznacza Romaniuk.

Urszula Strynowicz, koordynatorka Wspólnot Nieustającego Różańca Świętego, zachęca do podejmowania postu i organizowania tzw. Jerych Różańcowych – całodobowych czuwań modlitewnych przed Najświętszym Sakramentem. Jej zdaniem, duchowy wysiłek – modlitwa i post – mogą mieć realne znaczenie dla przyszłości Polski.

„Poszcząc, oczyszczamy się wewnętrznie, otwieramy na działanie łaski” – przekonuje.

W Strachocinie, w sanktuarium św. Andrzeja Boboli – jednego z patronów Polski – również trwa modlitwa za Ojczyznę. Ks. prał. Józef Niżnik przypomina o historycznych świadectwach skuteczności modlitwy, m.in. w 1920 roku przed Bitwą Warszawską. W jego opinii, obecne zagrożenia duchowe i ideologiczne wymagają podobnej mobilizacji modlitewnej.

„Dziś widzimy próby wprowadzenia zmian, które godzą w chrześcijańskie wartości” – mówi ks. Niżnik, wskazując na postulaty związane z legalizacją aborcji, związków jednopłciowych czy usuwaniem symboli religijnych z przestrzeni publicznej.

Romaniuk przypomina, że katolicy w Polsce zobowiązali się do obrony wiary podczas bierzmowania – a wybory są jednym ze sprawdzianów tego zobowiązania.

W ramach duchowej mobilizacji, sanktuarium w Toruniu codziennie odprawia Msze Święte w intencji Polski i dobrego wyboru prezydenta. Wieczorne Różańce oraz sobotnie procesje pokutne mają stanowić modlitewne wsparcie dla wyborców.

Wiele osób, jak wskazuje Urszula Strynowicz, już przed pierwszą turą wyborów podejmowało post w intencji Polski. Teraz apeluje o jego kontynuację. Jej zdaniem, walka o życie nienarodzonego dziecka jest sprawdzianem wierności Ewangelii.

„Jeśli chcemy, by Polska pozostała krajem otwartym na życie i opartym na wartościach, potrzebujemy modlitwy i duchowej mobilizacji” – podsumowuje Strynowicz.

Źródło: Nasz Dziennik

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama