„Leon XIV. Biografia ilustrowana” to znacznie więcej niż zbiór faktów z życia o. Roberta Prevosta. „Głos papieża Leona XIV jest nie tylko głosem Kościoła, ale wezwaniem do odwagi i wierności Ewangelii w życiu publicznym. Katolik nie może popierać kandydatów, którzy chodzą na marsze LGBT albo popierają aborcję” – pisze dr Adam Sosnowski, autor biografii nowego papieża.
Dr Adam Sosnowski – dziennikarz, tłumacz, redaktor, znawca tematyki watykańskiej oraz współautor wielu książek spędził ponad miesiąc w Rzymie, relacjonując na bieżąco na kanale YouTube Białego Kruka wydarzenia związane ze śmiercią i wyborem nowego papieża. W ramach najnowszej publikacji „Leon XIV. Biografia ilustrowana” czytelnikowi serwuje nie tylko bogato okraszony zdjęciami zbiór faktów z życia Roberta Prevosta, dokumenty, archiwalia, cytaty z homilii i ponad setkę rozmów – z rodziną Leona XIV, jego dawnymi współpracownikami, kardynałami i zakonnikami, ale przede wszystkim prezentuje wnikliwą analizę początku nowego pontyfikatu i wyjaśnia jego przesłanie, które w dzisiejszym świecie relatywizmu okazuje się w Polsce niezwykle potrzebne.
Powrót do Istoty
Autor publikacji „Leon XIV. Biografia ilustrowana” wyraźnie zaznacza, że już po śmierci papieża Franciszka widoczny był w Rzymie pewien zwrot ku tradycji: bardziej uroczystych liturgii, klasycznych szat, większej troski o rytuał. „Ojciec Święty Leon XIV już w swoim pierwszym przemówieniu pokazał, że chce inaczej. Nie nawoływał do powrotu do przeszłości, ale do powrotu do Istoty. Postawił w centrum Jezusa Chrystusa, przypominając, że to On jest początkiem i końcem wszystkiego. I być może właśnie tego nam najbardziej brakowało – nie nowości, nie reformy, lecz odnalezienia na nowo sedna” – zaznacza dr Sosnowski.
Kościół uczniów Chrystusa
Dziennikarz zwraca uwagę, że pierwsze słowa nowego papieża: „Chrystus idzie przed nami. Świat potrzebuje Jego światła” – nie były ani politycznym manifestem, ani pustym gestem. „Były proste, a zarazem głębokie. Wydobywała się z nich chrystocentryczna duchowość, która od razu wyznaczyła kierunek jego pontyfikatu” – pisze w biografii. I dodaje, że chrystocentryczność jest kluczowym elementem duchowości Roberta Prevosta co najmniej od czasów seminaryjnych.
„Jego pierwsze słowa po wyborze nie były przypadkiem, ale punktem kulminacyjnym postawy dojrzewającej od najmłodszych lat. Leon XIV nie zaciera granic ani nie stara się przypodobać wszystkim. Zamiast tego wskazuje jednoznacznie: centrum Kościoła, centrum naszej wiary, centrum ludzkiej historii to Chrystus” – pisze dr Sosnowski.
Watykański obserwator zwraca uwagę, że papież już w tych pierwszych słowach pokazał, że nie chce być liderem czy przywódcą politycznym, ale uczniem i sługą Jezusa. W kolejnych dniach jego wypowiedzi – także do Kolegium Kardynalskiego – tylko potwierdzały ten kierunek.
„To papież, który chce Kościoła uczniów, a nie tylko instytucji. Chce wspólnoty, która nie szuka kompromisu ze światem, ale głosi światło Chrystusa także w mroku. W tym duchu jego wezwanie do jedności nie jest hasłem socjologicznym. To echo modlitwy Jezusa z Wieczernika: „aby wszyscy byli jedno” (J 17,21). I to także echo słów św. Augustyna, wielkiego mistrza Roberta Francisa Prevosta, obecnego papieża i bohatera tej książki” – pisze dr Sosnowski.
Kościół nie może milczeć
Autor zwraca także uwagę na widoczny od samego początku pontyfikatu radykalizm ewangeliczny Leona XIV. Podczas spotkania z ambasadorami z całego świata akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej papież jednoznacznie potępił aborcję, homoseksualizm i ideologię gender.
„To nie są tylko ogólne zasady – to konkretne moralne wytyczne dla ludzi wierzących, także w sferze politycznej. […] Katolik nie może popierać kandydatów, którzy chodzą na marsze LGBT albo popierają aborcję. Nie możemy w Polsce wybierać tych, którzy umożliwili Oleśnicę – jeżeli chcemy być w zgodzie z Kościołem i nazywać się katolikami, nie możemy” – pisze autor.
„Papież przypomina, że prawda nie podlega negocjacjom, a Kościół nie może milczeć, nawet jeśli jego język spotka się z niezrozumieniem. Głos papieża Leona XIV jest nie tylko głosem Kościoła, ale wezwaniem do odwagi i wierności Ewangelii w życiu publicznym” – zwraca uwagę autor. I dodaje, że „mylą się ci, którzy uważają, że papież Leon XIV nie będzie zabierał głosu w sprawach polityki bieżącej”.
Nie lękajcie się
Autor zwraca uwagę, że w obliczu zamętu i liberalnych narracji w papież mówi jasno: prawda nie jest zimną teorią, lecz zakorzenionym w miłości spotkaniem z Chrystusem – a to oznacza, że miłość nie polega na milczeniu, gdy świat błądzi, ale na odważnym dawaniu świadectwa. „Ojciec Święty mówi też nam, katolikom: odwagi! Nie lękajmy się! Nieprzypadkowo papież Leon XIV w swym krótkim pontyfikacie już kilkakrotnie cytował te słynne słowa Jana Pawła II. Skończyły się czasy, że ulubionym świętym katolików może być święty spokój” – zauważa autor biografii.
Dziennikarz podkreśla, że jest zbyt wcześnie, by formułować definitywne sądy na temat Leona XIV, jego działań czy kierunku, jaki pragnie nadać Kościołowi, ale z całą pewnością jedno jest już widoczne: doszło do zasadniczej zmiany kierunku. Kierunek ten daje także nadzieję na redefinicję budzących wiele wątpliwości dokumentów papieża Franciszka takich jak adhortacja „Amoris laetitia” czy deklaracja „Fiducia supplicans”.
„Z dzisiejszej perspektywy pontyfikat Franciszka może jawić się jako przerwana opowieść, a może nawet jako nawias – przez jednych uznawany za piękny i profetyczny, przez innych postrzegany jako etap dezorientacji” – pisze dr Sosnowski, dodając, że będąc bliskim współpracownikiem Franciszka, kard. Robert Prevost z pewnością to zauważył.
„Napięcia w Kościele widział z bliska, dlatego teraz dąży do przywrócenia harmonii. […] Wraca do dyplomacji prawdy i nadaje jej nowe-stare znaczenie. Dla niego prawda to Osoba – Chrystus. I to właśnie tę prawdę Kościół ma nieustannie głosić – nawet jeśli świat będzie ją błędnie odczytywał, a jasność wypowiedzi papieża stanie się źródłem kontrowersji” – pisze dr Adam Sosnowski.
„Lwy” na Stolicy Piotrowej
W publikacji Białego Kruka warto zwrócić także uwagę na osobny rozdział poświęcony Polsce – związkom Prevosta z naszym krajem, jego wizytach w Krakowie, spotkaniach z augustiankami i augustianami, a także unikalnym fotografiom z tych wydarzeń, które po raz pierwszy zostały udostępnione publicznie.
Cennym dopełnieniem jest solidne tło historyczne, które opracował ks. prof. Janusz Królikowski, wybitny teolog, specjalista w zakresie dogmatyki, watykanista oraz znawca historii i nauczania Kościoła katolickiego. Część II publikacji to rozdział poświęcony papieżom noszącym imię Leon – od Leona I Wielkiego po Leona XIII – co daje głębsze spojrzenie na pontyfikat Leona XIV, który obrał imię swoich poprzedników.
Źródło: „Leon XIV. Biografia ilustrowana”, wydawnictwo Biały Kruk
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.