Diecezjalnym Spotkaniem Rodzin zakończył się Jubileuszowy Rok Miłosierdzia w diecezji grodzieńskiej na Białorusi.
Do parafii Świętej Rodziny w Lidzie przybyli na spotkanie małżonkowie wraz z dziećmi, aby wspólnie dziękować Stwórcy za dar, jakim jest rodzina.
Tegoroczne spotkanie rodzin diecezji grodzieńskiej odbyło się pod hasłem: „Rodzina szkołą miłosiernych postaw”. Podczas spotkania wielokrotnie podkreślano, że rodzina to pierwsza szkoła miłosierdzia, w której człowiek uczy się praktykować uczynki miłosierne względem ciała i duszy, a postawa ojca i matki jest wzorem postępowania dla dorastających dzieci.
Wzruszającym momentem był czas świadectw, kiedy małżonkowie dzielili się głównie doświadczeniem radości życia w związku sakramentalnym zgodnym z nauczaniem Kościoła oraz tym, jak realizują swoje powołanie, by być ojcem i matką.
W świadectwach małżonkowie mocno akcentowali potrzebę praktykowania codziennej i wspólnej modlitwy, która jest fundamentem każdej rodziny. Po drugie – częste sięganie po lekturę Pisma Świętego, które pomaga w rozwiązaniu małżeńskich kryzysów. A po trzecie – prowadzenie dialogu, który jest zawsze podstawą zdrowych relacji.
Uroczystej Mszy w intencji rodzin diecezji przewodniczył ordynariusz grodzieński. Bp Aleksander Kaszkiewicz zaznaczył, że małżonkowie ślubując przed Bogiem miłość, wierność i uczciwość małżeńską stają się dla siebie nawzajem darem na całe życie.
„W prawdziwej rodzinie nie powinno być miejsca na egoizm, bo żyje się nie dla siebie, ale dla swego współmałżonka” – dodał hierarcha. Zaznaczył ponadto, że w rodzinie dziecko uczy się wiary i tradycji, miłości Boga i bliźniego, przyswaja zdrowe zasady moralne i wypracowuje cnoty, które będą jego bogactwem duchowym przez całe życie.
Biskup grodzieński dodał, że najlepszą gwarancją skuteczności wychowania w rodzinie jest zawsze autorytet rodziców, którego nic nie jest w stanie zastąpić, oraz ich osobisty przykład i świadectwo dawane na co dzień.
Podczas Eucharystii odnowiono przyrzeczenia małżeńskie i każda rodzina otrzymała pasterskie błogosławieństwo.
ks. J. Martinowicz, Białoruś /rv