Riccardi: kluczem tego pontyfikatu jest sympatia do świata

Andrea Riccardi uważa, że Papież odrzucił wizję Kościoła jako zwartej i walczącej mniejszości, a wskrzesił ideę „Kościoła ludu”.

Kluczem do zrozumienia aktualnego pontyfikatu jest zmiana stosunku Kościoła wobec świata, z pozycji obronnych do sympatii. I to właśnie ujmuje ludzi, również niewierzących – uważa Andrea Riccardi, założyciel rzymskiej Wspólnoty św. Idziego i były minister ds. współpracy międzynarodowej. Jego zdaniem na początku tej dekady Kościół przeżywał poważny kryzys. Kiedy Benedykt XVI ustępował z urzędu, wydawało się, że nie da się kierować Kościołem. A potem przyszła niespodzianka Franciszka – wspomina Riccardi.

Jego zdaniem nowy Papież odrzucił wizję Kościoła jako zwartej i walczącej mniejszości, a wskrzesił ideę „Kościoła ludu”. „Sugeruje, jak być katolikiem w obliczu globalizacji, migracji, odmiennej koncepcji rodziny, współistnienia między różnymi religiami. Jest to na tyle niewygodne, że budzi różne formy sprzeciwu, wzmocnionego dodatkowo typową dla Kościoła biernością” – uważa włoski polityk. Jego zdaniem żaden z papieży nie był tak otwarcie kontestowany jak Franciszek. Nie rozumie, jak można być tradycjonalistą, a przy tym sprzeciwiać się Papieżowi.

Zapytany, na osiągnięciu jakiego niezrealizowanego jeszcze dotąd celu najbardziej zależy Franciszkowi, Riccardi odpowiedział: „Aby ubodzy znaleźli się jeszcze bardziej w centrum Kościoła, co pomogłoby również poprawić atmosferę w Kurii Rzymskiej”.

kb/ rv, vatican insider

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao