Paragwaj: prezydent zrezygnował z ponownego kandydowania

„Pragnę poinformować, że podjąłem decyzję o nie kandydowaniu do prezydentury Republiki na lata 2018-2023” – napisał w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Paragwaju prezydent tego kraju Horacio Cartes.

To bardzo ważna decyzja. Trwają bowiem spotkania między różnymi siłami politycznymi i społecznymi, wśród których jest także Kościół katolicki, celem doprowadzenia do dialogu po niedawnych scysjach w Parlamencie i manifestacjach ulicznych spowodowanych projektem ustawy umożliwiającej reelekcję prezydenta.

Prezydent Cartes wyraził nadzieję, że jego rezygnacja „przysłuży się do pogłębienia dialogu mającego na celu wzmocnienie konstytucyjności Republiki, w atmosferze zgodnej harmonii z narodem paragwajskim”. Jednocześnie stwierdził, że podejmując decyzję inspirował się apelem Papieża Franciszka, w którym prosił on o pokojowe rozwiązanie tego konfliktu.

Adresat listu prezydenta, abp Edmundo Valenzuela, wysoko docenił gest Horacio Cartesa, podkreślając, że okazał się on „człowiekiem kochającym ojczyznę ponad własny osobisty interes”. Jednocześnie hierarcha wezwał do kontynuowania rozmów celem doprowadzenia w Paragwaju do konsensusu oraz do uczestnictwa w nich wszystkich stron.

pp/ rv,sir

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama