reklama

Tajlandia: o. Wojciech Kluj przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Misjologów

Ojciec Wojciech Kluj, misjonarz oblat, wykładowca UKSW został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Misjologów Katolickich. Jego pierwsza kadencja potrwa trzy lata.

S. Zielińska

KAI

dodane 15.07.2017 18:52

W mieście Pattaya w Tajlandii od 10 do 15 lipca odbywa się szóste światowe zebranie katolickich misjologów.

W tym roku poruszany jest temat świadectwa w wieloreligijnym świecie. W wydarzeniu bierze udział 68 uczestników, w tym trzech pochodzących z Polski – ks. dr Julian Wawrzyniak, ks. dr hab. Franciszek Jabłoński i prof. UKSW o. Wojciech Kluj OMI.

Nowy przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Misjologów Katolickich (IACM, International Association of Catholic Missiologists) urodził się w 1966 r. Pierwsze śluby zakonne, w zgromadzeniu misjonarzy oblatów, złożył w 1985 r., a święcenia kapłańskie otrzymał w Obrze sześć lat później. Pracował jako wikariusz parafii w Katowicach. Został skierowany na studia specjalistyczne z misjologii na Uniwersytecie Św. Pawła w Ottawie (1992-1996). Doktoryzował się w 1999 r. na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie, na podstawie pracy. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2013 r. Od 1996 prowadzi zajęcia z misjologii i religioznawstwa na WT UAM (sekcja WSD Obra), od 2005 r. jest adiunktem katedry misjologii na UKSW, od 2015 profesorem UKSW, a od 2017 r. Instytutu Dialogu Kultur i Religii WT UKSW.

Od roku 1996 jest członkiem redakcji „Misyjnych Dróg” i portalu misyjne.pl. Od 2001 r. jest współpracownikiem i redaktorem prowadzącym periodyku "Annales Missiologici Posnanienses". W latach 2003-2005 był opiekunem Akademickiego Koła Misjologicznego ( UAM-Poznań). Ponadto od 2001 r. jest członkiem Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi przy Radzie Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego. Od 2007 r. należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Misjologów, a od 2008 r. do Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Misyjnych. Dłuższe staże misyjne odbył na północy Kanady, na Madagaskarze oraz w Turkmenistanie. Włada biegle angielskim, francuskim oraz malgaskim i rosyjskim.

MW OMI / Poznań

1 / 1

reklama