ŚDM w Paryżu były sukcesem medialnym i przyczyniły się do odrodzenia Kościoła

Światowe Dni Młodzieży w Paryżu w 1997 r. przyczyniły się do odrodzenia Kościoła - pisze francuski dziennik "La Croix" w przeddzień 20. rocznicy spotkania młodych w tym kraju.

Spotkanie młodych w Paryżu zgromadziło na paryskim Polu Marsowym ok. 1,1 mln uczestników ze 160 krajów i spotkało się z zaskakująco dużym zainteresowaniem mediów.

Według francuskiego dziennika "La Croix" paryska edycja Światowych Dni Młodzieży była "wydarzeniem medialnym, społecznym i religijnym, które ukazało nowoczesność i potęgę organizacyjną Kościoła". O sukcesie samego wydarzenia i Kościoła świadczyć miało m.in. duże zainteresowanie mediów, niespotykane wówczas w odniesieniu do wydarzeń religijnych.

"22 godziny transmisji zapewnionych przez kanały telewizji publicznej, 3 tys. akredytowanych dziennikarzy, przybyłych z całego świata... Obsługa medialna Światowych Dni Młodzieży w Paryżu w dn. 19-24 sierpnia 1997 r. porównywalna była do tej, towarzyszącej wielkim światowym wydarzeniom" - czytamy w La Croix, a sukces wydarzenia był tym większy, że żywo zainteresował od media w kraju świeckim i zazwyczaj zdystansowanym do spraw Kościoła. Jak podkreślają francuscy dziennikarze, to dzięki relacjom medialnym, wielu Francuzów zdecydowało się dołączyć do grona uczestników ŚDM i wziąć udział w spotkaniach z udziałem papieża Jana Pawła II.

Jak wspomina Gérard Leclerc, dziennikarz France-Catholique, świadectwo młodych pielgrzymów na ulicach Paryża było spełnieniem ambicji duszpasterskich kard. Lustiger, aby pokazać młode, braterskie i nowoczesne oblicze Kościoła.

W parze z duszpasterskim i medialnym ożywieniem, szło też profesjonalne przygotowanie spotkania z udziałem specjalistów i artystów o światowej renomie, takiej, jak architekci Christian de Portzamparc, Jean-Marie Duthilleul i Jean-Michel Wilmotte, którzy zaprojektowali infrastrukturę na Polu Marsowym i hipodromie Longchamp (miejscach głównych uroczystości ŚDM), czy projektant mody Jean-Charles de Castelbajac, który zaprojektował ornaty, w których papież wraz z koncelebransami sprawowali Mszę św. wieńczącą spotkanie młodych.

Ks. Paul Destable, odpowiedzialny za organizację spotkania młodych z ramienia Konferencji Biskupów Francji, wspomina, że ŚDM były okazją do "przekazania pałeczki" młodszemu pokoleniu i rozwinięciu w całym kraju struktur duszpasterstwa młodzieży, które wcześniej ograniczało się głównie do wspólnot spotykających się w szkołach i na uniwersytetach. ŚDM przyczyniły się też do ożywienia tradycji spotkań młodych, które wcześniej traktowano jako przemijającą i coraz mniej popularna praktykę. To dzięki doświadczeniu spotkania młodych z papieżem we francuskich diecezjach zaczęły powstawać duszpasterskie rady młodzieżowe, a do praktyk duszpasterskich dołączono mało popularne wcześniej pielgrzymki młodzieżowe, które stały się ważnym elementem ewangelizacji i wzrastania w wierze. Przygotowanie spotkania młodych przyczyniło się też do zwiększenia popularności nowych ruchów i wspólnot, takich, jak Chemin Neuf i Emmanuel i środowisk skautowskich. W okresie poprzedzającym spotkanie młodych, narodziła się też dobra praktyka lokalnej współpracy grup diecezjalnych, zakonnych i związanych z kościelnymi wspólnotami i ruchami.

To dzięki doświadczeniu ŚDM w Paryżu powstało też duszpasterstwo młodzieży post-akademickiej, a młodzi chrześcijanie nauczyli się publicznego wyznawania wiary. Jak podkreśla ks. Destable, dzięki doświadczeniu ŚDM we Francji zmieniło się też pojmowanie katechezy, postrzeganej wcześniej jako propozycja adresowana jedynie do dzieci. Do praktyki katechetycznej chętniej zaczęli też podchodzić francuscy biskupi, którzy częściej zaczęli spotykać się z wiernymi na forum diecezjalnym.

Także młodzi, którzy po 1997 r. objęli odpowiedzialne funkcje w krajowych, diecezjalnych i medialnych strukturach duszpasterskich, w większości zainspirowali się doświadczeniem wolontariatu ŚDM.

12. Światowe Dni Młodzieży w Paryżu odbyły się w dn. 19-24 sierpnia 1997 r. pod hasłem: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz? Chodźcie, a zobaczycie” (J 1,38–39). Poprzedziły je pierwsze w historii spotkań Dni w Diecezjach, będące odpowiedzią na apel francuskich biskupów, że cała Francja, a nie tylko region paryski potrzebuje ewangelizacji i świadectwa młodych katolików z całego świata.

abd (KAI/La Croix) / Paryż

« 1 »

reklama

reklama

reklama