Asyż: modlitwa ekumeniczna o zachowanie stworzenia

Przez dwa dni odbywają się w Asyżu, mieście świętego Franciszka, modlitwy ekumeniczne w intencji troski o świat stworzony oraz o zachowanie go dla przyszłych pokoleń.

Dyrektor Programów Europejskich Katolickiego Ruchu na Rzecz Klimatu i jednocześnie jedną ze współorganizatorek asyskiego spotkania, Cecilię Dall’Olio zapytano o znaczenie tego wydarzenia.

- Pomyśleliśmy, że w tym roku szczególnie ważne będzie nie tylko popularyzowanie wydarzeń w skali całego świata, ale wysłanie mocnego sygnału: zjednoczenie wszystkich przez modlitwę oraz przekazanie jasnego przesłania przy okazji otwarcia «czasu dla stworzenia». Pragniemy, aby ekumenizm zszedł na poziom bardziej podstawowy. Jako Światowy Ruch Katolicki na Rzecz Klimatu jesteśmy szczególnie zaangażowani, aby żyć duchem encykliki «Laudato si» - mówi Radiu Watykańskiemu Dall’Olio. – Powstaliśmy w 2015 r. właśnie z intencją zaangażowania wspólnot katolickich całego świata w życie duchem «Laudato si», zarówno w wymiarze życia wewnętrznego, poprzez styl życia oraz decyzje na poziomie politycznym. W tym roku hasłem obchodzonego po raz czwarty Dnia Troski o Stworzenie są słowa: «Wędrować wspólnie». Wybraliśmy modlitwę w formie drogi składającej się z różnych etapów w mieście św. Franciszka. Wyruszamy 31 sierpnia w pierwszy etap tej drogi modlitwy, aby podjąć refleksję w świetle ogołocenia Franciszka nad potrzebą ekologicznego nawrócenia.

Potrzeba troski o budzenie nowej świadomości proekologicznej łączy chrześcijan różnych wyznań. Światowa Rada Kościołów zrzeszająca wspólnoty tradycji ewangelickiej organizuje w Sztokholmie konferencję pod hasłem: „Woda i wiara”. Jej temat nawiązuje do obchodzonego Światowego Tygodnia Wody, a motywem przewodnim są słowa: „Woda, ekosystemy oraz ludzki rozwój”. Swoje zaniepokojenie o obecny stan klimatu zawsze wyrażał Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej. W swoim tegorocznym orędziu podkreśla m.in., że „wierny prawosławny nie może pozostać obojętny wobec kryzysu ekologicznego. Niepokój i troska o stworzenie są konsekwencją wiary oraz świadectwem eucharystycznego stylu życia”.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao