Francja: beatyfikacja Adeli Trenquelléon

W Agen, na południu Francji, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, przewodniczył beatyfikacji s. Adeli de Batz de Trenquelléon, założycielki Córek Maryi Niepokalanej (marianistek).

Nowa błogosławiona urodziła się w rodzinie arystokratycznej tuż przed wybuchem rewolucji francuskiej. Już w młodym wieku myślała o pozostaniu siostrą zakonną, ale pragnienie to nie zostało zrealizowane. Dlatego zaangażowała się jeszcze mocniej w życie religijne, uczyła dzieci katechizmu, pomagała ubogim, odwiedzała chorych. Szybko wokół niej zebrała się grupa dziewcząt, które pragnęły prowadzić podobny styl życia. W 1816 r. powołała do życia zgromadzenie zakonne Córek Maryi Niepokalanej. Zmarła mając 38 lat.

W wywiadzie dla naszej rozgłośni kard. Angelo Amato zwrócił uwagę na trudne czasy, w jakich żyła bł. Adela podkreślając jej heroizm i oddanie Bożej opatrzności.

-  W tak burzliwych czasach, w jakich żyła bł. Adela, życie wiarą było ciągłym wystawianiem się na męczeństwo, przygotowując się także na męczeństwo krwi. Życie wiarą wskazywało na radykalizm miłości – mówił kard. Amato. To przekonanie nakierowywało ją na wymiar duchowy całkowitego otwarcia się na życie wieczne. Bł. Adela głęboko ufała, że jej dążenie do świętości i umacnianie powstałego zgromadzenia były w całości dziełem łaski i opatrzności Bożej. Dzięki temu, pomimo trudności, niezrozumienia i wielu problemów powierzyła całe swoje dzieło w ręce Boga, potwierdzając, że jeżeli założenie wspólnoty było Jego wolą, to opatrzność pomyśli o przezwyciężeniu wszelkich przeciwności. Dla niej próby i krzyż, dla Pana zwycięstwo.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama