Ks. Spadaro: głoszenie Ewangelii planem dla Chin

Niewątpliwie umowa [pomiędzy Stolicą Apostolską, a Chinami] będzie ważnym krokiem dla misji głoszenia Ewangelii. Kościół mniej podzielony ma szansę być bardziej wolny. – stwierdził o. Antonio Spadaro SJ, redaktor naczelny La Civiltà Cattolica.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego o. Spadaro komentując Umowę Tymczasową podpisaną pomiędzy Watykanem, a Chińską Republiką Ludową, powiedział, że dzięki niej znikają trudności, które utrzymywały podział w tamtejszym Kościele. „W tym momencie, nie ma przeszkód dla komunii w Kościele jako całości, jak i w jego relacjach z Ojcem Świętym” – stwierdza włoski jezuita. Dodał, że proces rozpoczęty jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II, od roku 2000 do dziś, sprawił, że w Chinach jest około 40 prawnie ustanowionych biskupów.

Azja jest kontynentem przyszłości i niekiedy małe wspólnoty są bardzo dynamiczne, są ziarnami przyszłości – wskazuje o. Spadaro. Dodał, że Chiny mają ogromną potrzebę duchowości, a Kościół powołany jest, aby na to pragnienie odpowiedzieć.

“Przyszłość jest w głoszeniu Ewangelii. Nie ma innych celów w tej umowie. Jest wymiar duszpasterski, który w sposób naturalny niesie w sobie ziarna przyszłości. Zatem musimy też zrozumieć, co oznacza to dla całego Kościoła. Na przykład, Benedykt XVI w swoim wstępie do książki «Światłość Świata», w edycji chińskiej wyrażał nadzieję na chrześcijaństwo o chińskim obliczu, tzn. w pełni chrześcijańskie i w pełni chińskie. Co chce nam to powiedzieć w kategoriach teologicznych, biorąc pod uwagę wielką kulturę tego kraju, którego Papież Franciszek bronił, z podziwem dla jego mądrości? Tak więc podstawowymi wyzwaniami są te o charakterze duszpasterskim. Dziś jest potrzeba głoszenia Ewangelii i prawdopodobnie ta umowa będzie także znakiem nadziei i znakiem pokoju w świecie, w którym w dalszym ciągu buduje się mury, szczególnie pomiędzy Wschodem i Zachodem.”

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama