Ordo Iuris w ONZ: niepełnosprawne dzieci mają prawo do życia

Ekspert Instytutu Ordo Iuris, Rozalia Kielmans-Ratyńska, zaprezentowała w ONZ w Genewie główne tezy raportu wskazującego na konieczność prawnej ochrony życia człowieka, również nienarodzonego z przewidywaną niepełnosprawnością.

Raport złożony został wcześniej do Komitetu ONZ ds. Praw Osób Niepełnosprawnych w związku z prowadzonym przez Komitet monitoringiem Polski dotyczącym przestrzegania postanowień Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych.

Przedstawicielka Instytutu wskazała na obowiązek zapewnienia ochrony prawnej życia każdego człowieka bez dyskryminacji i wykluczania dzieci nienarodzonych z przewidywaną niepełnosprawnością, co gwarantują wiążące akty prawa międzynarodowego. 

Tymczasem Komitet ONZ ds. Eliminacji Dyskryminacji Kobiet (CEDAW) oraz Komitet ds. Praw Osób Niepełnosprawnych (CRPD) wydały wspólne oświadczenie, stwierdzając, że dostęp do tzw. ,,bezpiecznej" aborcji musi być zagwarantowany dla każdego, w tym również osób z niepełnosprawnościami.

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku CRPD sformułował opinię uznającą aborcję eugeniczną względem osób z niepełnosprawnościami za niedopuszczalny przejaw dyskryminacji, sprzeczny z Konwencją. Wskazano wówczas, że „przepisy, które wyraźnie dopuszczają aborcję z powodu upośledzenia, naruszają Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych (art. 4, 5, 8). Nawet jeśli stan zostanie uznany za śmiertelny, nadal decyzja zostaje podjęta na podstawie upośledzenia. Często nie można stwierdzić, czy upośledzenie ma charakter krytyczny. Doświadczenie pokazuje, że oceny dotyczące upośledzenia są często fałszywe. Nawet jeśli nie jest to fałsz, ocena utrwala stereotypy dotyczące niepełnosprawności jako niezgodnej z dobrym życiem” - napisano w oświadczeniu.

"Z jednej strony Komitety wskazują, że uśmiercenie prenatalne w okoliczności, gdy przesłanką jest niepełnosprawność dziecka utrwala stereotypy i jest przejawem dyskryminacji. Z drugiej jednak strony zalecają zalegalizowanie i zapewnienie dostępu do procedury aborcyjnego zabicia dziecka także dla kobiet z niepełnosprawnościami” – skomentowała Karina Walinowicz z Centrum Prawa Międzynarodowego Instytutu Ordo Iuris.

Pisemne rekomendacje Komitetu dla Polski zostaną sformułowane w drugiej połowie września, Instytut w dalszym ciągu będzie monitorował działania Komitetów ONZ w zakresie ochrony rodziny oraz prawa do życia.

Przedstawiony raport Ordo Iuris, podkreślający niezmienne międzynarodowe gwarancje ochrony życia bez dyskryminacji na prenatalnej fazie rozwoju człowieka zyskał aprobatę szerokiej koalicji pozarządowych organizacji. Dokument został poparty przez: Europejską Federację dla Życia i Godności Człowieka One of Us, Federację Stowarzyszeń Rodzin Katolickich w Europie FAFCE, Fundację Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Fundację Jeden z Nas, Fundację Małych Stópek, Fundację Pro – prawo do życia, Fundację Życie i Rodzina, Krajowy Komitet Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej Mama, Tata i Dzieci, Inicjatywę Stop Seksualizacji Naszych Dzieci, Polską Federację Ruchów Obrony Życia, Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci oraz Vigilare Foundation z Chorwacji. 

Ordo Iuris, maj / Genewa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama