Portugalia: przy udziale Caritas odbudowano 200 domów ofiar pożarów

Dzięki wsparciu państwa oraz organizacji społecznych, w tym Caritas, udało się odbudować 200 domów zniszczonych w fali pożarów, które dotknęły Portugalię w październiku ub.r. Żywioł zabił wówczas 50 osób, a innych kilkaset zranił.

Z szacunków ministra planowania i infrastruktury Pedro Marquesa wynika, że w dalszym ciągu konieczne jest odbudowanie lub wyremontowanie 522 domów, które zostały zniszczone przez ogień. Większość z nich znajduje się w dystryktach położonych w środkowej części kraju.

Pożary, które wybuchły 15 października trawiąc przez kilka dni znaczne połacie lasów i terenów rolnych, były trudne do ugaszenia z powodu silnych porywów wiatru oraz utrzymujących się wówczas w Portugalii wysokich temperatur. Kataklizm był drugą falą pożarów, jakie w 2017 r. przeszły przez ten iberyjski kraj. Łącznie w ub.r. zginęło w nich 112 osób.

Jednym z największych dobroczyńców pogorzelców była portugalska Caritas. Pomoc dla ofiar żywiołu udzielona przez tę organizację skierowana została głównie do osób, które ucierpiały w pożarach na terenie trzech portugalskich dystryktów: Leiria, Coimbra oraz Castelo Branco.

W ub.r. organizacje Kościoła katolickiego w Portugalii zebrały na rzecz ofiar pożarów w tym kraju ponad 2,5 mln euro. Najbardziej hojną instytucją był oddział portugalskiej Caritas w Coimbrze, który na pomoc dla pogorzelców skierował blisko pół miliona euro. 

mz (KAI/RR) / Lizbona

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama