Watykan w ONZ: każde dziecko niezastąpionym darem

Każde dziecko jest jedynym i niezastąpionym darem. Żadne nie powinno być pozbawione ochrony swoich podstawowych praw - powiedział abp Bernardito Auza podczas debaty w ONZ.

Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej abp Bernardito Auza zabrał głos podczas debaty na temat promocji i ochrony praw dzieci w siedzibie ONZ.

Watykański dyplomata odniósł się do Konwencji Praw Dziecka. Podkreślił, że stanowi ona godny uznania wyraz ochrony praw najmłodszych. Stanowią oni cenny skarb dany każdemu pokoleniu oraz wielkie wyzwanie dla mądrości i ludzkiej wrażliwości. Prawa dziecka są oczywiście wpisane w prawa rodziny, która jest pierwszą i najważniejszą komórką życia społecznego ze względu na swoją służbę życiu oraz szczególną rolę w wychowaniu i udział w tworzeniu zdrowej tkanki społecznej.

Abp Auza nawiązał do raportu sekretarza generalnego ONZ, z którego wynika, że w 2016 r. na świecie zmarło 5,6 mln dzieci z powodów możliwych do uniknięcia. Kobiety i dzieci potrzebują wsparcia przez zapewnienie im odpowiedniej opieki zdrowotnej. Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że miliony dzieci, różnych ras i kultur niezależnie od statusu społecznego i ekonomicznego oraz miejsca pochodzenia stają się ofiarami różnych form przemocy, wykorzystywania oraz nadużyć. Potrzeba wspólnego wysiłku, aby tworzyć kulturę zdolną zapewnić ochronę młodym i najsłabszym. Promocja i poszanowanie praw dzieci są jednym z najważniejszych społecznych wyzwań i powinny znajdować się w centrum uwagi wspólnoty międzynarodowej. Przyszłość zależy od dzieci i od tego, jak je przygotujemy do dorosłości – zaznaczył hierarcha.


Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama