Brat Alois z Taizé: Staję u boku ofiary i zrobimy wszystko, aby ją wspierać

Staję u boku ofiary i zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby ją wspierać - pisze brat Alois, przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, po tymczasowym aresztowaniu jednego z braci, oskarżanego o „seksualne manipulacje” wobec pewnej kobiety.

Zapewnia o woli pełnego wyjaśnienia sprawy, o dążeniu przez Wspólnotę do pełnej prawdy oraz apeluje do wszelkich ewentualnych ofiar o zgłaszanie się.

Brat Alois otrzymał niedawno świadectwo pewnej kobiety opisujące presję wywieraną na nią przez jednego z braci i oskarżające go o „duchowe, psychologiczne i seksualne manipulacje i nękanie przez kilka lat, aż do tego lata”. Natychmiast powiadomił o tym państwowe organy, a żandarmeria przyjęła zeznania ofiary. Brat, o którym mowa, a którego nazwisko nie zostało ujawnione, został 17 października tymczasowo aresztowany. „Dalsze wyjaśnienia przekażemy, jak tylko to będzie możliwe” – zapewnia przełożony.

Brat Alois oświadcza: „Z moimi braćmi pozostajemy w szoku. Chcemy, aby pełne światło zostało rzucone na tę sprawę. Taka postawa jest całkowicie niezgodna z naszym życiem”.

4 czerwca br. w specjalnym oświadczeniu zatytułowanym „Stanąć w prawdzie”, przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, brat Alois poinformował, że w okresie od lat pięćdziesiątych do lat osiemdziesiątych trzech braci – członków wspólnoty, z których dwóch już nie żyje, dopuściło się wykorzystywania seksualnego małoletnich. Chodzi ogółem o pięć przestępstw. O sprawach tych poinformowano prokuraturę. W imieniu wspólnoty jej zwierzchnik poprosił o przebaczenie. Jednocześnie zapewnił, że bracia są gotowi wysłuchać ewentualne inne ofiary przestępstw tego typu i towarzyszyć im w działaniach, które chciałyby podjąć.

Aby kontynuować wysiłek „stawania w prawdzie”, wspólnota przypomina, że podjęto już różne środki w celu zebrania ewentualnych świadectw, służy temu między innymi adres e-mail: protection@taize.fr jak również specjalny numer telefonu dostępny na stronie Wspólnoty. Jeden z braci wspomagany przez osoby spoza wspólnoty został oddelegowany po przyjmowania zgłoszeń i wysłuchania każdego, kto znalazłby się w posiadaniu wiedzy dotyczącej jakiejkolwiek formy napastowania o charakterze seksualnym lub innej formy przemocy, zwłaszcza w stosunku do osób nieletnich. W Taizé informowani są o tym wszyscy uczestnicy zaraz po przyjeździe.

mp, taize.fr / Taizé

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama