Caritas: Polscy uczniowie pomogli syryjskim rówieśnikom

Z końcem roku szkolnego zakończyła się pierwsza edycja programu Szkoła Szkole.

Od września 2019 r. do czerwca 2020 r., w ponad 40 polskich szkołach zbierano środki na pomoc dla szkół w Syrii, gdzie od 9 lat toczy się wojna domowa. Dochód ze zbiórek pozwolił na sfinansowanie zakupu m.in. podręczników i komputerów dla syryjskich uczniów.

Według pierwotnych założeń, zbiórki w ramach programu Szkoła Szkole miały przynieść 50 tys. zł. Zaangażowanie organizatorów i darczyńców na poziomie lokalnym było jednak tak duże, że udało się zebrać 80 tys. zł. Nadwyżka zostanie zaliczona na poczet kolejnej edycji programu, która rozpocznie się po wakacjach.

– W ciągu dwóch semestrów akcja „Szkoła Szkole” spotkała się z bardzo szerokim odzewem. Jako pierwsze do programu dołączyły szkoły podstawowe z Gdańska, Skierniewic i Jasła. W sumie ponad czterdzieści placówek z różnych zakątków Polski zadeklarowało wsparcie. W niektórych szkołach zbiórki odbywały się regularnie, na przykład w każdy pierwszy piątek miesiąca, w innych placówkach zbiórka towarzyszyła szkolnemu festiwalowi – opowiada Marianna Chlebowska, koordynatorka projektów zagranicznych w Caritas Polska. – Zbiórkom towarzyszyły lekcje poświęcone sytuacji w Syrii, wspólne modlitwy o pokój, wystawa zdjęć z Aleppo lub konkursy. W Kamionnej koło Bochni wolontariusze dystrybuowali znicze koło kościoła podczas Uroczystości Wszystkich Świętych, a Fundacja Chomik – Ku Dobremu z Gdowa podwoiła zebraną przez dzieci kwotę. W sposób szczególny projekt został wsparty przez Caritas Diecezji Sandomierskiej. Podczas ponad dwudziestu Orszaków Trzech Króli wolontariusze z parafialnych zespołów i szkolnych kół Caritas prowadzili kwestę na rzecz jednej ze szkół – podstawówki Bani Taghlib – dodaje Marianna Chlebowska.

Zebrane środki Caritas Polska przekazuje szkołom w syryjskim mieście Aleppo. W pierwszej edycji akcji wsparcie otrzymało pięć placówek. Dyrekcja szkoły podstawowej Asz-Szark dofinansowała w połowie zakup podręczników dla uczniów. Książki do nauki języka arabskiego, angielskiego, matematyki i przyrody otrzymało 300 dzieci ze szkoły podstawowej (klasy 1-6) oraz 120 dzieci z przedszkola. Dodatkowo, zakupiono model anatomiczny człowieka, zabawki edukacyjne i narzędzia audiowizualne. Zespół szkół Cylicja otrzymał nowe wyposażenie do lekcji wychowania fizycznego i sprzęt techniczny – laptopy, rzutnik i głośnik. Odzież sportowa została zakupiona na użytek uczniów od czwartej klasy szkoły podstawowej po ostatnią klasę liceum, natomiast bramki do piłki nożnej i akcesoria sportowe, takie jak piłki, liny i maty – służą wszystkim uczniom, również najmłodszym. Zakup kilku laptopów umożliwia prowadzenie lekcji z informatyki w sposób praktyczny. Dotychczas, nauczyciel rysował arkusze kalkulacyjne na tablicy. Więcej informacji na temat zakupów dla syryjskich szkół, dokonanych dzięki pomocy polskich uczniów, można znaleźć na stronie programu Szkoła Szkole.

Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej, co trzecia szkoła w Syrii została zniszczona lub przeznaczona na schronienie dla osób wewnętrznie przesiedlonych, a 2,1 mln z 5,9 mln dzieci w wieku szkolnym pozostaje poza systemem edukacji (dane z grudnia 2018 r.). Szacuje się, że 70% placówek oświatowych w Aleppo ucierpiało w wyniku prowadzonych w latach 2012–2016 działań wojennych. Wparcie syryjskiej oświaty i pomoc dla najmłodszych Syryjczyków są niezbędne dla odbudowy zniszczonego przez wojnę kraju. O tym jak przyłączyć się do akcji Caritas Polska przeczytasz na stronie www.szkolaszkole.caritas.pl.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao