Himalaje: chrześcijanie byli na terytorium dzisiejszego Pakistanu już 1000 lat temu

W Himalajach odkryto krzyż sprzed ponad tysiąca lat. Znalezisko świadczy o starożytnej obecności chrześcijaństwa w tym regionie - stwierdzają uczeni z uniwersytetu Baltistanu w Skardu.

Wielki marmurowy krzyż, o wymiarach 183×213 cm i ważący od trzech do czterech ton odkryto na północy Pakistanu w Himalajach-Karakorum – podała agencja Églises d’Asie. W związku ze znaleziskiem 14 czerwca zorganizowano konferencję prasową, podczas której naukowcy zapowiedzieli, że badania będą kontynuowane.

Region Baltistanu graniczy z Afganistanem, chińską prowincją Xinjiang oraz Dżammu i Kaszmir w Indiach. Na jego terenie mieszka 1,3 miliona osób, ludów górskich, w większości wyznających islam. Krzyż został znaleziony na dużej wysokości i został nazwany od pobliskiej wioski „Krzyż z Kavardo”. Jest to jeden z największych krzyży odkrytych na subkontynencie indyjskim. Według pierwszych ocen jest on datowany na około 1000-1200 lat. Pakistańscy naukowcy zapowiadają współpracę z uczelniami europejskimi i amerykańskimi, celem dokładnego określenia jego wieku.

Na terytorium prowincji Gilgitu-Baltistanu znajduje się przeważająca część łańcucha górskiego Karakorum z drugim co do wysokości szczytem na Ziemi – K2, kilkoma ośmiotysięcznikami: Gaszerbrum I, Broad Peak, Gaszerbrum II, Broad Peak Middle i 15 siedmiotysięcznikami.

st (KAI) / Skardu

« 1 »

reklama

reklama