Koronawirus pogłębia kryzys w krajach cierpiących przez wojny i głód

Światowa pandemia jest wyzwaniem dla wszystkich, ale szczególnie mocno dotyka kraje, które już przed jej wybuchem zmagały się z poważnymi problemami. Dlatego Caritas apeluje o wsparcie, które dziś jest szczególnie potrzebne mieszkańcom Syrii, Strefy Gazy, Jemenu i Wenezueli.

Eksperci twierdzą, że kolejna katastrofa na Bliskim Wschodzie to tylko kwestia czasu. W 10. rok konfliktu wewnętrznego Syria weszła z niesprawną służbą zdrowia, zaś Strefa Gazy od lat zmaga się z blokadą pomocy medycznej.  

Granice Syrii są zamknięte, możliwość poruszania się między prowincjami została zablokowana, a szkoły i restauracje będą nieczynne do odwołania. Oficjalne statystyki potwierdzają 39 przypadków zakażenia koronawirusem (5 osób wyzdrowiało, a trzy zmarły – dane z 20 kwietnia 2020). Trzeba jednak nadmienić, że obecnie w Syrii wykonuje się zaledwie 100 testów dziennie, w tym ponad połowę w samej stolicy – Damaszku. Niestety, do instytucji międzynarodowych docierają informacje o zatajaniu faktycznych danych o zachorowalności i powstrzymywaniu lekarzy przed mówieniem o prawdziwej skali kryzysu.

Najgorszy jest brak możliwości adekwatnej odpowiedzi na nadciągającą katastrofę. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Syrii tylko niespełna połowa szpitali funkcjonuje w normalnym trybie, reszta jest zamknięta, albo działa w ograniczonym zakresie. Od początku konfliktu w 2011 roku z kraju uciekło ponad 70% personelu medycznego. W prowincji Idlib, ostatniej kontrolowanej przez siły opozycji, znajduje się tylko 105 łóżek intensywnej terapii i 30 respiratorów dla dorosłych – i wszystkie są już zajęte. Region ten jest dodatkowo dotknięty niedawną eskalacją działań wojennych, podczas których miliony cywilów zostały zamknięte w ograniczonej strefie. Leków, specjalistów i sprzętu medycznego brakowało już wcześniej, tym bardziej więc koronawirus może zebrać śmiertelne żniwo w dotkniętym wojną społeczeństwie.

W przypadku Strefy Gazy, gdzie w ramach programu Rodzina Rodzinie Caritas opiekuje się setką rodzin, stan systemu opieki zdrowotnej jest katastrofalny na skutek wieloletnich obostrzeń w przepływie dóbr i osób. Strefa Gazy nie jest przygotowana ani na prowadzenie diagnostyki, ani na leczenie chorób zakaźnych.

Więcej informacji i możliwość pomocy: https://rodzinarodzinie.caritas.pl

Jemen

Epidemia wirusa COVID-19 stanowi szczególne zagrożenie dla regionów od lat ogarniętych konfliktami zbrojnymi, gdzie system opieki zdrowotnej podupada, a mieszkańcom brakuje podstawowej wiedzy dotyczącej zasad higieny.

W trzydziestomilionowym Jemenie trwa zbrojny konflikt wewnętrzny o skomplikowanym podłożu politycznym. Pomocy humanitarnej potrzebują 24 miliony ludzi. Walki doprowadziły do rozległych zniszczeń instalacji wodno-sanitarnych oraz budynków użyteczności publicznej, w tym szkół i szpitali. Tylko 51% jemeńskich ośrodków zdrowia nadal przyjmuje pacjentów, nieustannie mierząc się z niedoborem leków i rąk do pracy. Na 1000 mieszkańców przypada tylko 1 pracownik medyczny (minimum określone przez Światową Organizację Zdrowia wynosi 2,2). W rezultacie, aż 19,7 mln osób nie ma dostępu do lekarza. W wyniku zniszczenia infrastruktury sanitarnej i skażenia wody, od trzech lat żniwo zbiera epidemia cholery. Liczba zarejestrowanych zachorowań dawno przekroczyła milion.

Epidemia COVID-19 stawia kolejne wyzwania przed społeczeństwem wyczerpanym wieloletnim cierpieniem. Władze podjęły decyzję o zamknięciu granic, wprowadzeniu godziny policyjnej i ograniczeniu poruszania się mieszkańców. Brakuje testów, ośrodków diagnostycznych, sprzętu podtrzymującego życie oraz podstawowej odzieży ochronnej dla personelu medycznego. Odpowiadając na apel ONZ, strony konfliktu ogłosiły tymczasowe zawieszenie broni.

Caritas Polska wyposaży wiejską przychodnię w Imran w maseczki, rękawiczki i żele dezynfekujące, a okoliczni mieszkańcy zostaną poinformowani o metodach zmniejszających ryzyko zakażenia koronawirusem. Wspomóż działania Caritas Polska w Jemenie i przekaż darowiznę.

Więcej informacji i możliwość pomocy dla Jemenu: https://caritas.pl/jemen

Wenezuela I Kolumbia

Sytuacja w Wenezueli jeszcze przed pandemią koronawirusa była wyjątkowo trudna, dlatego jej mieszkańcy są szczególnie narażeni na rozprzestrzenianie się COVID-19. W kraju pogrążonym w głębokim kryzysie gospodarczym odnotowano do tej pory ponad 250 przypadków zarażenia koronawirusem, ale istnieją uzasadnione obawy, że liczba zakażeń jest znacznie większa. Lekarze alarmują, że 66% procent szpitali w Wenezueli nie ma bieżącej wody. Dostawy wody następują raz albo dwa razy w tygodniu. Część szpitali funkcjonuje, pomimo braku elektryczności, inne odsyłają ludzi do domów. Brakuje środków higieny, testów, lekarstw i odzieży ochronnej. Sytuację pogarsza fakt, że Wenezuelczycy, zarówno ci mieszkający w Wenezueli, jak i pozostający w Kolumbii, są wyczerpani brakiem pracy i niedożywieni. Według szacunków ONZ, 74% wenezuelskich rodzin musiało ograniczyć dzienną porcję spożywanej żywności, a co trzeci Wenezuelczyk cierpi z powodu niedożywienia.

W odpowiedzi na kryzys Caritas Polska od 2019 r. wraz z pallotynami wspiera mieszkańców Wenezueli zapewniając im dostęp do paczek żywnościowych i ciepłych posiłków. Ponadto dzięki wsparciu naszych darczyńców możliwe są też działania o charakterze interwencyjnym, pozwalające na zakup sprzętu medycznego i lekarstw.

W ostatnich miesiącach Caritas Polska podjęła także decyzję o przekazaniu kwoty 100 tys. euro na działania pomocowe skierowane do Wenezuelczyków przebywających w Kolumbii. Polska organizacja, we współpracy ze swym kolumbijskim odpowiednikiem (Caritas Colombia), dostarczy paczki żywnościowe i artykuły pierwszej potrzeby, a także przeprowadzi szkolenia z zasad higieny, dystrybucję pakietów higienicznych, plakatów i ulotek na temat COVID-19.

Więcej informacji i możliwość pomocy dla Wenezueli: https://caritas.pl/wenezuela

Za: Caritas Polska

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao