reklama

S. Marta: w Syrii zanika jakakolwiek nadzieja

Mieszkająca w Syrii s. Marta Fagnani podkreśla, że trwająca od 10 lat wojna domowa w Syrii spowodowała w tym kraju niewyobrażalne spustoszenie, a międzynarodowe sankcje nie tylko nie są skuteczne, ale jeszcze pogłębiają problemy, uderzając zwłaszcza w najuboższych.

„Trwająca od 10 lat wojna w Syrii spowodowała ogromne zniszczenia w całym kraju. Sytuacja jest bardzo niestabilna. Brakuje jakichkolwiek struktur, nie działają instytucje publiczne, brakuje pracy, wielu ludzi opuściło ojczyznę w poszukiwaniu lepszego życia. Wiadomo, że kraj znajduje się w samym centrum złożonej rzeczywistości geopolitycznej, która wykracza poza ramy lokalnego konfliktu. Został on stworzony, a następnie był i jest podtrzymywany z zewnątrz”. - Taką opinię wyraziła s. Marta Fagnani, przełożona klasztoru sióstr cystersek pod wezwaniem Maryi Źródła Pokoju w Azeir.


Mniszka uważa, że dodatkowym obciążeniem dla Syrii są sankcje międzynarodowe, które nie uderzają w bogatych, ani tych, którzy są przy władzy, ale w zwykłych ludzi. Pociąga to za sobą brak leków, towarów pierwszej potrzeby, uniemożliwia handel i drobną aktywność rzemieślniczą. Wielu ludzi cierpi z głodu. Siostra Marta podzieliła się swoim spojrzeniem na aktualną sytuację w Syrii z rozgłośnią papieską.

    „Teraz Syria przeżywa trudniejsze chwile niż w latach rzeczywistego konfliktu i otwartej wojny. Pod wieloma względami łatwiejsze było wtedy mierzenie się z życiem i śmiercią, ponieważ była jakaś nadzieja, że pewnego dnia to wszystko się skończy. Sytuacja w ostatnich dwóch-trzech latach niesie w sobie doprawdy brak nadziei – zauważa s. Marta. – Coraz trudniejsze dla naszych młodych jest podtrzymywanie nadziei, ponieważ to, co najcięższe minęło: ta okrutna przemoc wojny, która oczywiście trwa jeszcze w niektórych miejscach, ale nie widzi się jednak perspektywy pracy, bezpiecznego i godnego życia dla ludzi.“

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao