Kwestia dopuszczalności aborcji eugenicznej jest przedmiotem sporów prawnych nie tylko w Polsce. Również w Stanach Zjednoczonych podejmowane są istotne kroki prawne mające na celu wprowadzenie zakazu przerywania ciąży ze względu na choroby genetyczne płodu
Koalicja 18 stanów złożyła w tym tygodniu w sądzie wniosek (brief) popierający prawo stanu Tennessee zakazujące aborcji w oparciu o rasę, płeć nienarodzonego dziecka lub diagnozę wad genetycznych, w szczególności – zespołu Downa.
„Ochrona najbardziej bezbronnych członków społeczeństwa jest dla Stanów sprawą najwyższej wagi. Trudno sobie wyobrazić scenariusz, w którym interes ten nabiera większego znaczenia niż ochrona nienarodzonych dzieci przed aborcją z przyczyn eugenicznych” - czytamy we wniosku, który został złożony w Sądzie Apelacyjnym Szóstego Obwodu w Stanach Zjednoczonych.
Autorem wniosku jest Daniel Cameron, prokurator generalny z Kentucky. Pod wnioskiem podpisały się także stany: Alabama, Arkansas, Gruzja, Idaho, Indiana, Luizjana, Mississippi, Missouri, Nebraska, Dakota Północna, Ohio, Oklahoma, Karolina Południowa, Dakota Południowa, Teksas, Utah i Wirginia Zachodnia.
Koalicja ta wyraża poparcie dla uchwalonej na początku tego roku w Tennessee ustawy zakazującej aborcji, które są dokonywane ze względu na rasę, płeć lub rozpoznanie zespołu Downa. Ustawa zakazuje również aborcji po wykryciu bicia serca płodu – po szóstym tygodniu ciąży.
ACLU, Planned Parenthood i inne grupy proaborcyjne złożyły wcześniej do sądu wnioski kwestionujące uchwalone przez Tennessee prawo. W lipcu amerykański sędzia okręgowy William Campbell wydał tymczasowy nakaz blokujący obowiązywanie prawa w czasie, gdy jest ono kwestionowane w sądzie.
W złożonym właśnie wniosku, 18 stanów wzywa sąd apelacyjny do cofnięcia nakazu i sprawienia, aby prawo mogło obowiązywać w trakcie postępowania sądowego. Wiele stanów koalicji broni podobnych praw. Jak mówi wniosek: „Stany mają istotny interes w eliminowaniu dyskryminacji ze względu na rasę, płeć i niepełnosprawność. Nie powinno być zaskoczeniem, że Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych od dawna uznaje za zasadne posunięcia stanów mające na celu zapobieganie dyskryminacji.”
W swym oświadczeniu prokurator generalny Cameron stwierdził, że jego biuro „poparło wniosek dotyczący ochrony zakazu aborcji dyskryminacyjnej w stanie Kentucky i prawa dotyczącego bicia serca płodu, jako że mamy obowiązek pomagać innym stanom w ich wysiłkach na rzecz obrony podobnych praw, które chronią nienarodzonych.”
„Poszczególne stany mają istotny interes w uchwalaniu praw chroniących najbardziej bezbronne osoby i uważamy, że kwestia ta nigdy nie jest bardziej widoczna niż wtedy, gdy chronimy nienarodzone dzieci przed aborcją eugeniczną,” powiedział Cameron.
(CNA)