Warunkiem integralnego rozwoju i wykorzeniania ubóstwa na świecie jest zdecydowana wala z korupcją. Na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ mówił na ten temat watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych.
Abp Paul Gallagher przypomniał, że papież Franciszek zaaprobował ostatnio nowe procedury mające na celu promowanie przejrzystości finansowej i zdecydowaną walkę z korupcją w instytucjach państwa watykańskiego.
Sekretarz ds. relacji z państwami Stolicy Apostolskiej podkreślił, że istotnym elementem w globalnej walce z przestępstwem korupcji jest współpraca międzynarodowa. Przypomniał, że ten proceder dotyczy zarówno krajów bogatych, jak i najuboższych. Stąd też, jak podkreślił, konieczność większego przestrzegania przez rządzących zasad moralnych i reguł sprawiedliwości społecznej. Abp Gallagher zauważył, że w walce z wykorzenieniem korupcji, której powinno towarzyszyć budowanie kultury solidarności i sprawiedliwości, wielką rolę odgrywają mechanizmy prawne mające na celu ochronę fundamentalnych praw człowieka.
Watykański dyplomata wskazał, że rządy prawa i zapobieganie przestępczości muszą iść w parze. Jako skuteczne narzędzia w walce z kulturą bezkarności wymienił m.in. identyfikację i śledzenie sprawców oraz konfiskatę środków pochodzących z przestępstwa wraz ze zwróceniem ich społeczeństwu, po to by organizacje kryminalne pozbawić wszelkich nielegalnych zysków. By do tego mogło dojść, trzeba jeszcze lepszego wypracowania międzynarodowych mechanizmów odzyskiwania mienia i ścigania karnego spraw korupcyjnych. Abp Gallagher przypomniał, że Stolica Apostolska przystąpiła do Konwencji Narodów Zjednoczonych Przeciwko Korupcji w 2016 roku