W poniedziałek w Rzymie odbyła się prezentacja nowej edycji Katechizmu Kościoła Katolickiego, zawierająca komentarze 23 kardynałów na temat różnych aspektów nauczania Kościoła.
„Dzisiejszy katolicyzm można zobaczyć w praktyce, ale potrzebna jest bogata wiedza na temat doktryny Kościoła, aby móc ją wcielić w życie” – uważa kard. Francesco Monterisi, emerytowany archiprezbiter bazyliki św. Pawła za Murami, jeden z autorów komentarzy.
Prezentacja tomu wydanego przez Tau Edizioni pod redakcją Marco Italiano odbyła się w poniedziałek po południu w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Z tej okazji odbyła się także debata na temat znaczenia chrześcijaństwa w obecnych czasach. Mówi kard. Monterisi.
„Konkretność chrześcijaństwa mierzy się przede wszystkim w miłości. Jego cechą charakterystyczną jest otwartość na wszystkich, bez względu na religię, rasę czy kolor skóry. Jednak by kochać trzeba mieć ten „background” w postaci solidnej wiedzy. Mam wrażenie, że wiedza na temat wiary katolickiej i jej moralności nie jest na takim poziomie, na jakim powinna być, mimo że żyjemy w społeczeństwie, w którym jesteśmy wszyscy przytłaczani informacjami. To nowe wydanie pozwala lepiej zrozumieć rzeczywistość doktryny Kościoła. Wprowadza nas w jego nauczanie, zwracając szczególną uwagę na ducha i praktykę sakramentów w codziennym życiu.“
O znaczeniu Katechizmu dla dzisiejszego społeczeństwa powiedział także redaktor naczelny dziennika Avvenire, Marco Tarquinio.
„Katechizm jest czymś stałym w naszej tzw. płynnej rzeczywistości, gdzie wielu ludzi uważa, że wszystko wie. To dotyczy także podstaw wiary. Wiedzę zdobywa się w internecie, prawda jest rozbita na drobne kawałki. Katechizm jest okazją do głębokiego i całościowego spojrzenia na to wszystko, co zostało nam przekazane przez tysiąclecia doświadczenia życia wspólnoty chrześcijańskiej. Wiadomości są pełne drobnych prawd, które mogą utrudniać rozumienie życia jako stworzonego przez Boga i jako społeczeństwa, które trzeba budować odpowiedzialnie. Wierzę, że dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy miłości do naszego wspólnego domu i do naszego bliźniego, który w nim mieszka, mając taką godność jak my.“