Opublikowany 18 marca 800-stronicowy, niezależny Raport Gercke'a wyjaśnia zaangażowanie poszczególnych osób w archidiecezji kolońskiej w skandale związane z nadużyciami seksualnymi. W jego wyniku zwolnieni zostali z natychmiastowym skutkiem biskup pomocniczy oraz oficjał sądu w Kolonii
Kard. Rainer Maria Woelki zwolnił z natychmiastowym skutkiem biskupa pomocniczego Dominikusa Schwaderlappa (ten oddał się już do dyspozycji Papieża) oraz oficjała sądu metropolitalnego w Kolonii ks. prałata Güntera Assenmachera. Taką decyzję ordynariusz Kolonii podjął po przedstawieniu przez niezależną kancelarię adwokacką raportu na temat wykorzystywania seksualnego przez duchownych w latach 1975-2018. Z dokumentu wynika także, że ówczesny wikariusz generalny, a dziś arcybiskup Hamburga Stefan Heße aż w jedenastu przypadkach musi się zmierzyć z zarzutem niedopełnienia obowiązku. Abp Heße również oddał się do dyspozycji papieża. U kardynała Woelkiego prawnicy nie stwierdzili żadnych naruszeń obowiązków.
Liczący prawie 900 stron raport kancelarii prawniczej „Gercke & Wollschläger” jest pierwszym tego typu dokumentem dotyczącym Kościoła w Niemczech, który podaje do publicznej wiadomości nazwiska osób obwinionych. Wynika z niego, że w badanym okresie 202 osoby – z tego dwie trzecie to duchowni – dopuściły się przemocy seksualnej wobec nieletnich. Raport mówi o 314 ofiarach a także o 75 przypadkach niedopełnienia obowiązku związanego z wyjaśnianiem tych wydarzeń.
Jedna trzecia przypadków niedopełnienia obowiązku obciąża zmarłego trzy lata temu kardynała Joachima Meisnera. Z raportu wynika, że były arcybiskup Kolonii posiadał własną teczkę z aktami zatytułowaną „Bracia we mgle”, w której przechowywał dokumenty wymagające zachowania tajemnicy. Również jego poprzednik kard. Joseph Höffner w ośmiu przypadkach nie dopełnił swojego obowiązku.
W żadnym z przypadków prawnicy nie dopatrzyli się celowego utrudniania postępowania karnego. Wg głównego autora raportu, prof. Björna Gercke w kolońskiej archidiecezji dochodziło „nie tyle do systematycznego tuszowania, co raczej do uwarunkowanego przez system tuszowania i do systemowej niekompetencji”, „ochrony instytucji”, „nieznajomości prawa” i „złego prowadzenia akt”.
W związku z tym prof. Gercke zalecił archidiecezji kolońskiej szybką modernizację prowadzenia akt personalnych, wyjaśnienie prawnych struktur i kompetencji, uruchomienie niezależnego od kościelnych struktur punktu interwencyjnego dla ofiar a także rozbudowanie opieki nad nimi.
Opublikowany dziś raport jest drugim dokumentem wyjaśniającym kwestie wykorzystywania seksualnego nieletnich zleconym przez ordynariusza Kolonii. W ubiegłym roku kard. Woelki wstrzymał publikację pierwszego tłumacząc to błędami metodologicznymi. Niemieckie media zarzucały mu wówczas tuszowanie sprawy. Również ten pierwszy raport ma być niebawem udostępniony osobom poszkodowanym i dziennikarzom.