Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu odrzucił skargę 24 powodów, którzy bezskutecznie pozywali Watykan przed belgijskimi sądami za akty pedofilii popełnione przez katolickich księży. Europejski Trybunał Praw Człowieka przychylił się do zdania sądów belgijskich.
ETPC powołał się w szczególności na immunitet Stolicy Apostolskiej uznany przez zasady prawa międzynarodowego.
Pozwy obywateli Belgii, Francji i Holandii zostały odrzucone przez sądy belgijskie, które powołały się na immunitet jurysdykcyjny Stolicy Apostolskiej. Europejski Trybunał Praw Człowieka, orzekając po raz pierwszy w tej sprawie, przychylił się do zdania sądów belgijskich. Podobne do dzisiejszego orzeczenia w Strasburgu wyroki wydawały w ubiegłych latach także sądy w Stanach Zjednoczonych w związku z podobnymi skargami kierowanymi do Watykanu, a nawet do papieża, przez ofiary księży pedofilów.
„Trybunał uważa, że odrzucenie (...) nie odbiegało od powszechnie uznanych zasad prawa międzynarodowego dotyczących immunitetu państwa” i mających zastosowanie do Watykanu – zaznaczył ETPC w nocie. Stwierdził, że nie doszło do naruszenia postanowień Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w zakresie „prawa dostępu do sądu”, na które powoływali się skarżący, twierdząc, że uniemożliwiono im dochodzenie roszczeń wobec Stolicy Apostolskiej w postępowaniu cywilnym. W 2011 roku złożyli oni w Belgii cywilny pozew zbiorowy o odszkodowanie przeciwko Watykanowi, kierownictwu Kościoła katolickiego w Belgii i stowarzyszeniom katolickim – przypomniał sąd w swoim oświadczeniu. Według tego samego źródła, domagali się oni odszkodowania z powodu „szkód spowodowanych przez strukturalnie wadliwy sposób, w jaki Kościół rzekomo radził sobie z problemem nadużyć seksualnych w Kościele”.
Stolica Apostolska, jako państwo niebędące członkiem Rady Europy, a zatem pozostające poza zakresem działania Trybunału Europejskiego, nie była bezpośrednio dotknięta postępowaniem przed ETPC.
st (KAI) / Strasburg